Politivideo fra Gene Hackmans hus offentliggjort: - Jeg vidste, noget var galt

LÆS OGSÅ: Børnene tager bizar beslutning: Mysteriet om Gene Hackmans død fortsætter
Det var både tydeligt for en servicemedarbejder og politiet, at noget ikke var, som det burde være, da de ankom til skuespilleren Gene Hackmans hus.
Det viser en nylig offentliggjort video fra politiet.
Her ser man en betjent i samtale med en servicemedarbejder, der ankom til boligen før ordensmagten.
Medarbejderen fortæller, at han blev bekymret for parret, da han ikke havde hørt fra dem i ugevis.
Da han ankom til deres hus, vidste han med det samme, at noget var galt. To af parrets tre hunde løb nemlig rundt ude på grunden.
– Hundene skal ikke være udenfor. Det er de aldrig, når der er nogen hjemme. Der vidste jeg, at noget ikke var, som det burde være, siger han på en optagelse.
Hundene er stadig i live og har påbegyndt rejsen tilbage mod et normalt hundeliv efter at have været fanget i huset, hvor begge deres ejere blev fundet døde.
De to hunde formåede på imponerende vis ved politiets ankomst at hjælpe med at finde de afdøde ejere.
Døde med mange dages mellerum
Den mystiske sag om Gene Hackman og hans kone, Betsy Arakawas, død begyndte for knap en måned siden, da de blev fundet døde i hvert deres rum i huset.
Obduktionerne af deres lig har senere fastslået, at Arakawa døde 11. februar af hantavirus, mens Hackman først døde 17. februar af en hjertesygdom.
Skuespilleren led af fremskreden Alzheimers, hvilket kan forklare, hvorfor han forblev i huset uden at kontakte myndighederne efter sin kones død.
Parret havde også en tredje hund, som ligesom dem blev fundet livløs i huset.
Hunden, der hed Zina, døde efter alt at dømme af dehydrering og sult.