Kendte6. september 2024

Abdel Mahmoud forsøger igen

Tv-værten Abdel Aziz Mahmoud forsøger med ny mægler og prisjustering at gøre sin lejlighed tillokkende
Abdel Mahmoud og Andreas Æbelø har i snart et år forsøgt at sælge deres bolig.
Abdel Mahmoud og Andreas Æbelø har i snart et år forsøgt at sælge deres bolig.
 Foto: MARTIN HØIEN

Til oktober er det et år siden tv-værten Abdel Aziz Mahmoud, 41, og hans ægtefælle Andreas Æbelø, 44, satte deres lejlighed til salg.

Nu forsøger parret igen at lokke en køber ind i deres 165 kvadratmeter store toetagers bolig, der ligger i et yderst attraktivt område med masser af restauranter og caféer og som nærmeste nabo til Kødbyen i København.

Det nye salgsforsøg sker med endnu en prisjustering samt en ny mægler ved roret.

Da Abdel Mohmoud og Andreas Æbelø første gang satte lejligheden, der har stor privat tagterrasse, til salg, var prisen 10.995.000 kroner.

Eftersom ingen bed på, blev beløbet hurtigt sat ned til 10.495.000 kroner.

Og i april blev ejendommen helt fjernet fra markedet.

Nu er den hårtransplanterede tv-værts hjem igen sat til salg og denne gang lægges der ud med et herligt rundt beløb: 10,5 millioner kroner.

Da Abdel Mahmoud og Andreas Æbelø overtog lejligheden i 2016, kunne de nøjes med at betale 6.525.000 kroner.

Der ligger således en skattefri gevinst på flere millioner kroner- minus eventuelle omkostninger til vedligeholdelse og forbedringer - og venter på parret, som for to år siden blev forældre til datteren Ava.

Se billeder fra Abdel Mahmouds lejlighed her.

Sponsoreret indhold