Alex Riel er død: Blev 83 år

LÆS OGSÅ: TV-lægen Michael Mosley fundet død
Trommeslageren Alex Riel er død. Det skriver hans hustru, forfatter Ane Riel, i et opslag på Facebook.
Han sov stille ind i sin seng i Liseleje i en alder af 83 år. Han har været uhelbredeligt syg i "nogen tid", skriver hans hustru i opslaget.
- Himlen er blevet en trommeslager rigere, skriver hun.
- Jeg har så mistet en elsket mand, kærlig ven og uforlignelig legekammerat igennem de sidste 25 år. Rigtig mange af jer har mistet en kær ven og kollega, og vi har alle sammen mistet en musiker af guds nåde, lyder det videre i opslaget.
Rockgruppen Savage Rose, Sebastian Band og saxofonisten Benjamin Koppel er bare nogle af dem, der har haft Alex Riel bag trommesættet.
Han begyndte sin musikalske karriere på den gamle jazzklub Montmartre i København.
Siden har han optrådt sammen med Bill Evans, Ben Webster, Dexter Gordon, Monica Zetterlund og utallige andre danske og internationale kunstnere.
I 1965 blev han Årets Danske Jazzmusiker, og har siden vundet talrige priser, herunder "Jazzhus Montmartre Legend Lifetime Achievement Award" i forbindelse med sin 70-års fødselsdag i 2010.