Amber Heard tager konsekvensen: Fyrer hele sit advokathold, og sætter et nyt

Der skal stærkere kræfter til, lader det til, at skuespillerinden Amber Heard har tænkt, før hun har fyret sin centrale advokat Elaine Bredehoft og resten af sine juridiske støtter der bistod hende under den ugelange retssag i Virginia, der blev afgjort i starten af juni.
I hvert fald står det ifølge TMZ nu klart, at den 36-årige ”Aquaman”-stjerne har skiftet hele advokatholdet ud.
Udskiftningen af advokaterne kommer under en måned efter, at Heard søgte om at anke dommen i injuriesagen mellem hende og eksmanden Johnny Depp.
En sjældent offentlig sag som det meste af verden fulgte - og endda livestreamede - med stor interesse gennem seks uger.

Latterliggjort på nettet
De nye friske sæt øjne, som Amber mener at skulle bruge i sit næste juridiske slag mod Hollywoodstjernen, tilhører advokaten Ballard Spahr, som Amber Heard nu har hyret i stedet for sin tidligere hovedadvokat Elaine Bredehoft.
Gennem flere af retsmøderne i Farifax i foråret blev hun gjort til centrum for hån og spot på nettet, og mange spurgte sig selv, om Amber Heard mon havde fået sin advokatbistand billigt.
Også de to advokater David L. Axelrod og Jay Ward Brown skal repræsentere hende i en kommende ankesag.
Da hammeren faldt tilbage i juni, blev Amber Heard dømt til at betale 10,35 millioner dollars til 59-årige Johnny Depp, som hun var gift med mellem 2015 og 2017.
Dette beløb blev dog reduceret, da Johnny Depp også blev dømt til at betale 2 millioner dollars, eller lige omkring 14,6 millioner danske kroner, tilbage til sin ekskone.
Startede med en klumme
Hele sagen mellem de to skuespillere drejer sig om bagvaskelse og injurier, og det er netop dette, som Depp mener, at Amber Heard har gjort sig skyldig i allerførst, da hun skrev om partnervold i en klumme i Washington Post. Oprindeligt lød hans krav på 50 millioner dollars.


Siden krævede Amber Heard dog 100 millioner den anden vej fra ”Pirates”-stjernen, som hun mente havde gjort sig skyldig i netop injurier, da han afviste alle anklager.
Johnny Depp stod tilbage som den klare vinder i sagen, da resdagene var talte i retten i Virginia, og også i offentlighedens opfattelse gik han derfra med den største sejr.
Begge sider har givet udtryk for, at de ønsker at anke sagen.