Berørt Jeppe Stokholm taler ud om retssag: Her ændrede stemningen sig
LÆS OGSÅ: Janni Ree underskrev fortrolighedserklæring, men Karstens underskrift manglede
Selvom det forelskede par Janni Ree og Jeppe Stokholm ankom med smil på læberne i Retten i Hillerød, ændrede stemningen sig brat, da Karsten Ree og hans børn trådte ind i retssalen.
Inden dørene blev lukket for offentligheden, befandt kæresteparret sig for første gang i samme rum som Karsten Ree, der ankom med et stort sæbeøje.
Over for SE og HØR fortæller Jeppe Stokholm nu, hvordan det var at stå ansigt til ansigt med rigmanden.
- Dynamikken i rummet ændrede sig, da Karsten kom ind. Det var første gang, at de (Jannie og Karsten) så hinanden siden juli måned. Der kunne jeg mærke, at Janni blev berørt, lyder det fra en Jeppe på gangen udenfor retslokalet, som forsætter:
- Jeg kunne ikke finde ud af, om Karsten kiggede på mig eller ned på pressen, henviser Jeppe Stokholm til før vi blev bedt om at forlade lokalet.
- Det er helt urealistisk
Jeppe nåede ikke at få udvekslet mange ord med sin udkårne, inden dørene blev lukket - og slet ikke Karsten.
Til gengæld nåede han at tage et kig over på Janni, der ifølge ham virkede meget berørt.
- Da dommeren træffer afgørelse om, at vi allesammen skal ud, kan jeg også se, at hun bliver berørt. For ligepludselig sidder hun face to face med Karsten overfor hinanden. Det er første gang, at de har været sammen på den måde.
- Det har været en vild rejse. Det er ligesom nogle tidslommer fra en film, der bare kører. Det er helt urealistisk, hvor vildt det har været. Og pludselig kommer alle sagens parter ind i samme rum for første gang nogensinde.
Ligesom Jeppe har givet udtryk for tidligere, mener han ikke, at der er nogle sure miner mellem ham og Karsten.
- Jeg har aldrig haft noget udestående med Karsten. Det her er alene noget, der vedrører Janni og Karsten. Det skal de nok få løst derinde. Men jeg kan mærke, at hun er kampklar. Det er godt, at de har fået set hinanden an igen.