Blodet strømmede ud: "Bachelor"-kendissen Sean Lowe angrebet af hund

Den tidligere "Bachelor"-deltager Sean Lowe er blevet syet godt og grundigt sammen af læger.
Forleden blev han nemlig på voldsom vis angrebet flere gange af sin egen hund, der flænsede hans arme så voldsomt, at blodet begyndte at styrte ud.
Det har han selv fortalt i et opslag på Instagram, ligesom TMZ siden er kommet i besiddelse af en video optaget af politiet, som blev tilkaldt for at redde ham.
Sean Lowe fortæller på Instagram, at episoden fandt sted 13. marts.
Her holdt han og konen grillfest for deres venner, da brandalarmen gik i gang på grund af røgen. Da Sean Lowe ville lukke vinduet, blev hans hund pludselig aggressiv og angreb ham.
Bokseren ved navn Moose satte tænderne i armen på ham og havde godt fat i nogle minutter, før det lykkedes den tidligere realitydeltager at vriste sig fri.
Han fik derefter hunden ud i baghaven, hvor hunden dog blot gik til angreb igen.
Dette angreb fik - ifølge Sean Lowe - blodet til at sprøjte ud af ham, og han blev derfor hastet på hospitalet af sine venner, hvor han blev syet samme.
Her ender rædselshistorien dog ikke.
"Bachelor"-kendissens hund gik nemlig til angreb for tredje gang om morgenen dagen efter, og det var her, politiet blev tilkaldt.
I en politivideo kan man se, hvordan Sean Lowe på voldsom vis holder sin hund nede på jorden for at undga at blive bidt igen-igen.
Kampen mellem de to bliver så voldsom, at politiet er nødsaget til at skyde hunden med en strømpistol, så realitykendissen kan slippe fri.
Se videoen herunder (vi advarer om billeder, der kan virke stødende):
Politiet udtalter til TMZ, at hunden ikke kom til skade under episoden.
Sean Lowe arbejder nu sammen med en dyreorganisation for at finde et nyt hjem til hunden for at undgå, at den bliver aflivet.