
Bubbers ekskone Christina Nørby Ibsen overvejede selvmord: - En lille lort

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til tip@seoghoer.dk
LÆS OGSÅ: Smider en bombe - jeg var ham utro
Begge ben var allerede ude over vindueskarmen.
Fire etager nede lå muligheden for på få sekunder at slutte det hele. Og det var netop, hvad Bubbers ekskone Christina Nørby Ibsen nu fortæller, at det hele kunne være endt med for hende.
Det sker i forbindelse med lanceringen af hendes selvbiografiske bog "Med fødderne skrøbeligt plantet”, der udkommer om få dage.
HAR DU DET SVÆRT?
Hvis du er i krise eller har tanker om selvmord, så sig det til nogen.
Ring til Livslinien på 70 201 201.
Livslinien har åbent året rundt fra 11-05.
I den sætter hun ord på, hvor hårdt det har været at skulle skilles fra sin mand i en menneskealder, Bubber.
Men også hvordan hun kom ovenpå igen via en affære undervejs, som blev smutvejen til den kærlighed, som i dag holder hende oppe.
- Det skræmmer mig da, at jeg kunne komme helt derud.
- At man bare er en lille lort, som ikke har noget at byde på, siger hun i et interview i B.T. i forbindelse med udgivelsen.
Heldigvis endte hendes selvmordsforsøg med blot at blive en tanke, som var meget tæt på at blive gennemført.
Og i dag kan hun altså glæde sig over samlivet med sine børn og ikke mindst den meget yngre mand, hun kalder sin kæreste.

Netop børnene og forholdet til dem har naturligvis fået en vigtig rolle i bogen.
- Jeg sidder ved middagsbordet med mine tre børn, og stemningen er trykket.
- Ingen tør rigtig tale om det emne, som alle tænker på. Min nylige skilsmisse. Jeg prøver at holde humøret oppe, smiler og snakker. Vi skal have en god aften.

Bubbers ekskone udgiver bog: Handler om skilsmissen
- Jeg kigger på min søn, og lige i det øjeblik lægger han sin gaffel på præcis samme måde, som hans far altid har gjort, og det hele vender sig i mig.
- Tanken farer gennem hovedet på mig: Shit, jeg kan jo ikke finde ud af at være sammen med mine børn, lyder det blandt andet i "Med fødderne skrøbeligt plantet”.