Efter stor succes: Nu kommer der en 2'er

"Hvidsten Gruppen" var en kæmpe succes, da den blev vist i de danske biografer tilbage i 2012.
Nu er producenten Regner Grasten i gang med at lave en efterfølger om modstandsgruppen, som kæmpede mod besættelsesmagten under anden verdenskrig.
Det fortæller Grasten til Ekstra Bladet.
Ifølge den succesfulde filmmand, så er researchen til filmen allerde i gang.
Den kommende film kommer til at handle om de efterladte til Hvidstengruppen.
- Vi er i gang med researchen nu, og Fiil-familien er naturligvis igen blandt dem, der er inddraget. Men vi får også hjælp og materiale fra de øvrige efterladte fra Hvidstengruppen, fortæller Regner Grasten til Ekstra Bladet.
Det bliver Thorvald Lervad som forfatter og Anne-Grethe Bjarup Riis, der skal være instruktør, ligesom det var tilfældet i første film.

Bodil Jørgensen. Foto: Thomas Laursen
Bodil Jørgensen, der spillede mor i filmen, kommer også til at medvirke i den kommende film, som kommer til at hedde "Hvidstengruppen - De efterladte".
Og det ser den populære skuespiller frem til.
- Jeg havde rollen som Gudrun i den første film, og det får jeg også i nummer to, og det er en rolle, jeg er glad for. Jeg beundrer den stærke kvinde på kroen, der bliver samlingspunktet, da verden skrider sammen for alle andre, siger stjernen til Ekstra Bladet.