Kendte30. oktober 2024

Efter vanvidssalg: Trækker 50.000 Oasis-billetter tilbage

Billetterne blev revet væk, da Oasis i slutningen af august annoncerede deres genforening. Men nu står tusindvis af fans til at blive slemt skuffede
Oasis gik i oplsøning i 2009, da Noel Gallagher (til højre red.) meddelte, at han ikke længere kunne arbejde sammen med sin bror, Liam Gallagher (til venstre red.). Deres genorening har taget verden med storm.
Oasis gik i oplsøning i 2009, da Noel Gallagher (til højre red.) meddelte, at han ikke længere kunne arbejde sammen med sin bror, Liam Gallagher (til venstre red.). Deres genforening har taget verden med storm.
 Foto: Tolga Akmen Fred Tanneau/AFP/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Oasis på stor genforeningsturné: Så dyre bliver billetterne (link fjernet)

Det sendte chokbølger verden over, da de to brødre Liam og Noel Gallagher, der i årevis har været ærkerivaler, annoncerede deres genforening i form af det ikoniske band Oasis.

Og over 10 millioner fans sad klar, da billetterne til deres comeback-turné, som finder sted næste år, blev sat til salg.

De 17 koncerter blev udsolgt på få minutter, men nu lader det til, at mange billetholdere vil blive slemt skuffede.

For arrangørerne Live Nation og SJM fortæller til BBC, at de vil annullere mere end 50.000 billetter.

Det skyldtes, at der i forbindelse med billetsalget ikke gik længe, før billetter i massevis dukkede op på sider for videresalg til ekstremt høje priser.

Men forud for salget havde de håbefulde fans fået besked på, at billetterne kun kunne købes gennem Ticketmaster eller deres officielle side for videresalg Twickets.

Alligevel blev fire procent af billetterne brugt til videresalg på uautoriserede sider - det svarer til omtrent 50.000 billetter.

De tilbagetrukkede billetter vil blive sat til salg på ny gennem Ticketmaster. Det fremgår ikke, hvornår billettene vil komme til salg.

Sponsoreret indhold