KendteI går

Inden sin død: Jens Folmer arrangerede sit egen gravøl

Den aarhusianske kulturpersonlighed gjorde tingene på sin egen måde
Jens Folmer Jepsen og Anne Hjernøe tilbage i 2022. 
Jens Folmer Jepsen og Anne Hjernøe tilbage i 2022.
 Foto: Dan Mariegaard

Normalt forbindes gravøl med en begravelse eller bisættelse. Det er i hvert fald sjældent, at den man drikker gravøl for selv er til stede.

Men det insisterede Jens Folmer Jepsen altså på at være, og derfor planlagde og afholdt han da bare sin egen, inden han gik bort.

Det fortæller Folmers enke, DR-værten Anne Hjernøe, i Kristeligt Dagblads podcast "Sørine & Livskraften".

I podcasten fortæller hun, at parret havde inviterede venner og familie forbi til en roligt arrangement.

Hjernøe indledte arrangementet med en lille tale, hvor hun slog fast, at der altså både måtte grine og grædes, og at alle følelser var tilladte, fortæller hun.

Med til gravøllet var blandt andet Poul Krebs, der også bidrog med et lille stykke musik - sangen "Duerne flyver".

Jens Folmer Jepsen døde i efteråret.

Han blev 67 år.

Sponsoreret indhold