
Johannes Langkilde har leget med tanken: Drømmer om at flytte

LÆS OGSÅ: Johannes Langkildes datter udgiver roman: Far er stolt
Livet på en lille stillehavsø lyder tiltalende. Og for familien Langkilde, kan det blive virkelighed.
De skal dog ikke kun snorkle rundt i det smukke hav og nyde livet. Turen har et andet og større formål.
– Jeg er blevet tilbudt en høvdingetitel derude, som jeg sagde nej til. Jeg følte ikke, at jeg kunne leve op til det ansvar, det er at være høvding, for det er en større ting, end man lige tror, forklarede Johannes Langkilde.
– Men vi har leget med tanken om at flytte derud i et år, og så kan jeg gå i lære som høvding, så jeg ved, hvad det vil sige, og jeg kan gøre det på en ordentlig måde. Jeg vil ikke bare have en sjov titel, som jeg rejser hjem til Danmark med.
Smukke Samoa
Han har 200 slægtninge på Samoa, og her er det normalt, at hver familie udpeger høvdinger, som har et stort ansvar.
– Det handler om alt fra økonomi til landbesiddelser, etiske og moralske overvejelser til bryllupper og begravelser. Høvdinge har en stor funktion i at sørge for, at familien kører rundt. Det er ikke noget, man bare lige gør, så jeg føler også, jeg skal lære kulturen bedre at kende, fortalte Johannes Langkilde, da hans datter, Emilie, holdt bogreception for sin eventyrroman ”Min kusine er prinsesse i Samoa”.
Bogen er inspireret af en rejse, hvor familien var på Samoa og mødte deres eksotiske familie. Familien Langkilde regner med at holde ferie på stillehavsøen næste sommer.
