Kendte14. april 2025

Max Romeo er død

Den legendariske reggae-musiker er gået bort i en alder af 80 års
Max Romeo spillede musik helt op til sin død. Ifølge hans Instagram spillede han senest en koncert med sit ene barn for lidt over en måned siden.
Max Romeo spillede musik helt op til sin død. Ifølge hans Instagram spillede han senest en koncert med sit ene barn for lidt over en måned siden.
 Foto: MEGA

Reggae har mistet en af sine allerstørste stjerner nogensinde.

Han hed Max Romeo, og han blev 80 år gammel.

Flere internationale medier skriver om dødsfaldet herunder The Sun, og det bliver bekræftet på Max Romeos egen Instagramprofil også.

I opslaget står der følgende:

"Det er med dyb sorg, at vi meddeler, at vores elskede Max er gået bort. Vi er dybt taknemmelige for den kærlighed og de hyldester, der er strømmet ind, og beder venligst om privatliv i denne svære tid. Legender dør aldrig."

Den jamaicanske stjerne er ifølge The Guardian kendt for blandt andet at have arbejdet sammen med bandet The Emotions, der står bag kæmpehittet "Boogie Wonderland". Et nummer, der i skrivende stund har over en halv milliard afspilninger på Spotify.

Han sang i bandet tilbage i midten af 60'erne, før gruppen endte med kun at bestå af kvinder.

Som soloartist under navnet Max Romeo har han også haft stor succes - dog ikke helt i samme grad som The Emotions. Her tog især nummeret Chase the Devil fat, og det har i skrivende stund over 100 millioner afspilninger på Spotify.

Han startede sin musikkarriere allerede som 18-årig, og det blev han ved med til sin død.

Ifølge The Sun døde han, fordi han havde problemer med sit hjerte.

Han efterlader sig tre voksne børn.

Sponsoreret indhold