Nu er det ude: Pelle Peter og Maria Jencel i nyt samarbejde
LÆS OGSÅ: Radioværterne Pelle Peter og Maria Jencels vilde guldrus
Det er det, de gør allerbedst: At lave lyd til danskerne. Og nu går Pelle Peter Jencel og Maria Jencel sammen og laver en udvidelse til Marias podcast-familie.
Ægteparret, som privat er forældre til to, udkommer i dag med første afsnit i premieren på den spritnye podcast "112 for parforhold", og kan således også fejre valentinsdag med en professionel sejr.
Programmet er en del af Maria Jencels 112-serie, som begyndte med "112 for knuste hjerter" og også omfatter "112 for venskaber" og det nu hedengangne "112 for din økonomi".
Pelle Peter Jencel og Maria Jencel mødte hinanden som kolleger på DR-kanalen P3, har dannet par siden 2018 og skiftede til det fælles efternavn, da de som Jensen og Arcel blev gift i 2019.
Parret drømmer om at blive sammen for evigt, og i deres nye podcast vil Pelle Peter og Maria Jencel tage kærlighedshistorier op og hjælpe lyttere med de dilemmaer og problemer, der kan opstå i et parforhold, lyder det.
I premiereafsnittet har parret besøg af skuespiller Sus Wilkins, som deler sin personlige historie om at være besat af en kærestes ekskæreste. Det er ude nu.
Pelle Peter og Maria Jencel har for nylig afleveret regnskab for Diamanti, hvilket afslørede et forrygende første år anpartsselskabet:
De gik ud af 2024 med et overskud på 2.083.695 kroner. Læs mere om det her.