Kendte21 timer siden

Nu reagerer Janni Ree: Det er lidt en sejr

Dommen blev ikke afgjort i dag, men det gør bestemt ikke sagsøgte Janni Ree noget, nu kan hun nemlig sælge sin bog videre i ro og mag
For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.
Janni Ree og Jeppe Stokholm virkede til at være tilfredse, da de forlod Retten i Hillerød onsdag eftermiddag.
 Video: Mikael Rieck. Journalist: Line Lykke Vielsted.

Læs også: Janni og Karsten Ree i retten: Dommen er udskudt

I dag skulle retten afgøre sagen om den omdiskuterede bog "Evig Diva" og dens udgivelse, men dommeren har valgt at udskyde afgørelsen til næste uge.

Det betyder også, at bogen stadigvæk er at finde på hylderne i boghandlerne rundt omkring i Danmark.

Janni Ree fortæller til den fremmødte presse, at hun er glad for dommerens beslutning.

- Nu har jeg en helt uge til at sælge min bog og gøre det jeg skal. Jeg synes det er positivt, de ville have nedlagt fogedforbud i dag, så jeg synes lidt det er en sejr.

Det er ikke kun Janni Ree, der er glad for dommens udfald i Retten i Hillerød.

Forlaget Buster Nordic fortæller også til SE og HØR, at de er tilfredse med udskydelsen.

- Vi er optimistiske og afventer rettens afgørelse om en uge. Vi forventer en afgørelse til vores fordel. Om det er et godt tegn? Det vil vi mene, siger Buster Nordic presseafdeling.

Sponsoreret indhold