Rosa Lund har givet op: Sletter Tinder
Det kan være en udfordring at finde kærligheden, når man er et kendt ansigt. Det har Rosa Lund i hvert fald måttet sande, når det kommer til det kødmarked, der hedder Tinder.
LÆS OGSÅ: Ærlig Rosa Lund fortryder: Holdt sin sygdom hemmelig
Datingappen har nemlig vist sig kun at give Enhedslistens rets- udlændinge- og ligestillingsordfører stævnemøder med mænd, der – i stedet for at ville date seriøst – udelukkende mødes med hende, fordi hun er den, hun er.
Det fortæller Rosa Lund i SE og HØRs "Sladderministeriet".
– Jeg har ikke rigtig haft nogen gode oplevelser med det. Dem, jeg har mødt på Tinder, er nogen, der har været rigtig nederen og været sådan her: "Nu skal jeg bare mødes med Rosa Lund for at mødes med Rosa Lund". Så det synes jeg ikke har været så nice.

Derfor har folketingsmedlemmet valgt at tage konsekvensen og droppet alt, hvad der minder om datingapps.
I stedet har hun lagt en helt anden strategi for at finde kærligheden.
Hør hende fortælle, hvad den går ud på, i videoen øverst i artiklen.
Lyt til hele udsendelsen her, hvor Rosa Lund gæster "Sladderministeriet" sammen med Louise "Twerk Queen" Kjølsen: