Kendte5. december 2022

Så skete det: Amber Heard forlanger ny retssag mod Johnny Depp

Amber Heard kræver, at dommen i den første sag bliver omstødt, eller at hun som minimum kan køre en ny sag
Amber Heard vil nu tage endnu en omgang med Johnny Depp.
Amber Heard vil nu tage endnu en omgang med Johnny Depp.
 Foto: Ritzau Scanpix

Der har været snakket meget om det, og nu er det sket.

Amber Heard har anket den opsigtsvækkende injuriesag, hun tabte til Johnny Depp tidligere i år. En injuriesag, der endte med at koste hende ti millioner dollars.

Ifølge New York Post mener den 36-årige "Aquaman"-skuespillerinde, at den første retssag var uretfærdig og forudindtaget.

Hun kræver derfor, at dommen bliver omstødt, eller at hun som minimum må køre en ny sag mod sin tidligere ægtemand.

Ifølge det amerikanske medie anmodede Amber Heard om ny retssag for et par uger siden.

I dokumenterne står der, at hun finder det unfair, at dommeren i den oprindelige retssag valgte at udelukke nogle af hendes psykologs notater.

I notaterne skal der angiveligt stå detaljer om det misbrug og den vold, som Johnny Depp - ifølge Amber Heard - udsatte hende for.

Johnny Depp vandt alle punkter i retssagen undtagen et enkelt.
Johnny Depp vandt alle punkter i retssagen undtagen et enkelt.
 Foto: Ritzau Scanpix

- Retten forhindrede på uretmæssig vis at lade juryen høre om flere episoder, hvor Heard rapporterede om Depps misbrug til en professionel, står det i det 68-sider lange dokumenter, der blev indsent 23. november.

- Hvis dommen ikke bliver omstødt, så vil rettens udelukkelse af anmeldelser om mishandling gøre det sværere for andre ofre at bevise lignende forbrydelser, står der videre.

Johnny Depp fik som bekendt tildelt 10,35 millioner dollars ved retsagens afslutning tilbage i juni.

Her fandt retten det nemlig bevist, at Amber Heard udsatte ham for injurier ved i en klumme i Washington Post at hentyde, at han havde været voldelig mod hende gennem deres ægteskab.

Retssagen fandt sted i staten Virginia, da det er der, Washington Posts servere står placeret, men det, mener Amber Heard og hendes spritnye advokathold, var en fejl.

I hvert fald kræver de nu, at en eventuel ny retssag skal afholdes i Californien, hvor det tidligere par boede, da de stadig var sammen.

Amber Heard og hendes advokater understreger også, at sagen slet ikke burde have kørt i første omgang, fordi Johnny Depp allerede var blevet dømt skyldig i en anden sag.

Her hentydes der til "Pirates of the Caribbean"-stjernens retssag mod tabloidavisen The Sun, som havde kaldt ham "hustrumishandler" i en artikel.

En retssag, der fandt sted i 2020, og som The Sun vandt.

Det ser ud til, der skal en runde to til for det tidligere ægtepar.
Det ser ud til, der skal en runde to til for det tidligere ægtepar.
 Foto: Ritzau Scanpix

Amber Heard er ikke den eneste, der har anket den opsigtsvækkende sag. Johnny Depp har også selv anket den.

Det har han gjort, fordi han ikke er tilfreds med, at Amber Heard vandt et af punkterne i sagen - nemlig det punkt, der handlede om skuespillerens tidligere advokat, som havde kaldt Amber Heards anklager for "et fupnummer".

Johnny Depp mener ikke, at han skal betale de to millioner dollars, han blev idømt i erstatning for sin advokats udtalelser.

Sponsoreret indhold