Kendte9 timer siden

Sker til september: Pia Kjærsgaard skal være oldemor

Den danske folketingspolitiker er ekstra lykkelig i disse dage. Til efteråret bliver hun og ægtemanden Henrik nemlig oldeforældre for første gang
Kendte strømmer åbning at Tivoli i Grøften.
Pia Kjærsgaard og Henrik Thorup har god grund til at glæde sig til efteråret.
 Foto: Jesper Sunesen

LÆS OGSÅ: STORT GALLERI: Her er Pia K's vilde liv

Der er stor lykke hos Pia Kjærsgaard og ægtemanden Henrik Thorup.

Parret, der har været gift siden 1967, skal nemlig være oldeforældre for første gang.

Det fortæller den 78-årige folketingspolitiker til ugebladet HER og NU.

- Vi er simpelthen så lykkelige og glade. Det bliver et efterårsbarn i september, og det bliver en lille dreng. Det er så dejligt, for vi har jo fire piger i børnebørnsflokken, så det bliver sjovt med en lille gut, siger Pia Kjærsgaard.

Den danske folketingspolitiker fortæller videre, at den dejlige nyhed i virkeligheden kunne være sket for 10 år siden, hvis børnebørnene var lige så tidligt ude, som hun selv var.

Pia Kjærsgaard var selv 20 år, da hun fødte datteren Nan, og to år efter kom sønnen Troels til verden.

I september 2024 meldte den markante politiker ud, at det er slut med tilværelsen på Christiansborg efter næste folketingsvalg.

Dermed får hun formentligt også ekstra tid til at hygge med familien og det lille oldebarn.

Du kan se Pia Kjærsgaards liv i billeder i galleriet herunder.

Pia Kjærsgards liv i billeder

Sponsoreret indhold