Kendte9. august 2024

Søren Papes eksmand i mystisk udmelding: "Vi blev aldrig separeret"

Søren Papes eksmand er kommet med en række vilde påstande på de sociale medier, som alle handler om, at han og Søren Pape aldrig afsluttede deres romantiske forhold trods skilsmissen
Søren Pape Poulsen og Josue Medina Vasquez Poulsen skal skilles.
Søren Pape Poulsen og Josue Medina Vasquez Poulsen skal skilles.
 Foto: Lars H. Laursen

Det er blot to år siden, at Søren Papes eksmand, Josue Medina Vásquez, prydede den ene forside efter den anden herhjemme.

Det skyldtes, at Ekstra Bladet i en lang række artikler kunne afdække, at han havde talt usandt om blandt andet sit jødiske ophav og sit forhold til præsidenten af Den Dominikanske Republik.

En skandale af rang, som både endte med at koste Søren Pape chancerne for en statsministerpost og en skilsmisse.

Men nu - omtrent et halvt år efter Søren Papes tragiske død - hævder Josue Medina Vazquez altså, at han og Søren Pape aldrig rigtig blev separeret. Det sker i en række opslag på de sociale medier, skriver Ekstra Bladet.

Faktisk hævder Vásquez, at de var sammen helt frem til Søren Papes død 2. marts.

"Vi elskede hinanden"

I et af opslagene, som er delt på Facebook, skriver Josue Medina Vasquez blandt andet i en kommentar:

"Vi blev aldrig rigtig separeret, jeg flyttede til Madrid og 15 dage før hans (Søren Papes, red.) død, rejset han til Madrid og boede med mig i min mors hus," Står der i kommentaren, som fortsætter:

"Han brugte sin sidste valentinsdag med mig. Og tak gud for, at han gjorde det. Vi elskede hinanden indtil enden."

Eksmanden Josue Medina Vazquez var opløst i gråd, da han deltog i Papes bisættelse.
Eksmanden Josue Medina Vazquez var opløst i gråd, da han deltog i Papes bisættelse.
 Foto: Hanne Juul

I et andet opslag, som også er delt på Facebook, har Josue Medina Vásquez delt er billede af ham og Søren, som han skriver, er taget i August 2023.

Altså godt et år efter, at Søren Pape meldte ud, at han skulles skilles.

I teksten til opslaget skriver Vásquez, at billedet er "et bevis på, hvad Søren ville, og hvem han elskede".

Afviser det

Overfor Ekstra Bladet bekræfter flere kilder, som var tæt på Pape, at den afdøde K-formand fortsat så sin eksmand og hjalp ham økonomisk, da han ønskede at "hjælpe ham godt videre".

Flere afviser dog samtidig, at der var tale om et romantisk forhold mellem de to.

Sidste gang offentligheden så noget til Vásquez var, da han dukkede op ved Søren Papes bisættelse i Viborg Domkirke. Her mødte han op med sin søster.

SE og HØR har forsøgt at finde opslagene, som er omtalt i denne artikel, men det har ikke været muligt, da Josue Medina Vásquez' Facebook ikke længere er tilgængelig. Ekstra Bladet har dog bragt skærmbilleder af begge opslag.

SE og HØR forsøger at få en kommentar fra Josue Medina Vasquez og Søren Vandsø, som var en af Søren Papes tætteste venner lige frem til det sidste.

Sponsoreret indhold