Thomas Helmig, Peter A.G., Sanne Salomonsen reagerer efter Per Frost fra Gnags død

I morges kunne familien til Gnags-guitaristen Per Christian Frost fortælle, at musikeren var gået bort lørdag nat.
Han blev ikke mere end 68 år, og nu har flere musikerkolleger sebdt en tanke til den nu afdøde “Vilde Kaniner”-guitarist.
En af de kendisser, der har været ude og vise deres sorg over tabet er Aarhus’ egen popdreng Thomas Helmig, der også selv har haft tab tæt ind på kroppen, da hans søn Hugo Helmig gik bort i december.
– Tak for venskabet, tak for de fantastiske oplevelser i studiet og på scenen, skriver han blandt andet i sit opslag og fortsætter:
– Og hold nu op, hvor vil jeg savne dig. Tak for det kærlige og gavmilde menneske du altid var.
Bar en smerte
På Gnags officielle facebookprofil har forsanger og bandkollega Peter A.G. også sendt en lang hilsen til sin ven.
– Jeg forstår det ikke. Jeg forstår slet, slet ikke, skriver han i sit opslag.
Han skriver også i opslaget, at Per fløj væk, mens han var på toppen både glad og fuld af energi, men at Per også altid havde båret på en smerte, efter tabet af sin mor, der døde, da Per var ganske ung.
– Den smerte bar Per med sig i hver eneste solo. Og den smerte bærer vi andre i os nu, hvor Per ikke er her mere. Vi skal dø, venner. Ja, og netop derfor er livet dyrebart.
Forsangeren slutter sit opslag af med at sende en tak mod den nu afdøde guitarist.
– Kære Per. Tak for alt. Æret være dit “fuldmånelysende” minde.
En elsket ven
Hele Danmarks rockmama Sanna Salomonsen har også mistet en, hun havde kær.
– Elskede ven. Hvor vil jeg dog savne dig. Tak for alt, skriver hun blandt andet i opslaget.
De to havde før spillet sammen på blandt andet sangen “Står bare og drømmer”.
– Jeg takker dig for alle de vidunderlige og sjove minder, afslutter hun med, hvorefter hun sender sine tanker til enken Dorthe og hele familien.

Kigger efter ham
“Sådan nogen som os”-sangeren Poul Krebs, der også er fra Aarhus, har også delt et følsomt opslag om en mistet ven. De to skulle have spillet sammen til september.
– Nu går jeg ned på stranden og kigger efter dig på din løbetur, og næste gang, jeg sejler med færgen, holder jeg en plads til dig.
Poul Krebs afslører, at han kaldte musikerkollegaen “FrostmandPer”.
– Det eneste, jeg trøster mig ved, er, at jeg ved, du nød hver en småkage, som Warren Zevon sagde, du sku’.
Per Frost efterlader sig konen Dorthe samt sønnen Carl Emil Alexander Frost samt børnebørn.
Familien har ikke oplyst en dødsårsag.