
Trine Dyrholm afslører: Hang ud med store stjerner

LÆS OGSÅ: Børnefri biografpremiere: De kendte hygger uden ungerne
Det er ikke længe siden, at Trine Dyrholm indtog filmverdenens mest prestigefyldte prisuddeling - nemlig Oscars.
Her var hendes film "Pigen med nålen" nemlig nomineret til en pris, og selv om hun ikke vandt, var oplevelsen intet mindre end fantastisk.
Det fortalte hun, da SE og HØR mødte hende til premieren "Det andet offer" i Dagmar Teatret.
- Det var bare magisk at opleve det kæmpe ikoniske show.
- Men det var måske i virkeligheden lidt sjovere at være med til "Golden Globe", fordi det er en lille fest. Så der er det meget nemmere at gå hen og hilse på alle mulige, hvor Oscar er lidt mere kaos og mange mennesker, men også kæmpe sjovt og stort, lød det fra Trine Dyrholm.
Hang ud med verdensstjerner
Selv om den prestigefyldte prisuddeling var præget af mange mennesker og kaos, fik hun dog alligevel mulighed for at hænge ud med en række verdensstjerner.
- Jeg er mest fan af nogle af de der damer på min egen alder, og dem fik jeg også hilst på.
- På Kate Winslet, Jodie Foster og Tilda Swinton, og nogle af de der damer. Dem er jeg ret vilde med, lød det fra Trine Dyrholm.
Flere af Hollywood-stjernerne havde endda fået set det danske Oscar-håb "Pigen med nålen".
- Ja, nogle af dem havde, lød det fra Trine Dyrholm, der fortalte, at stjernerne godt vidste, hvem hun var.
Det blev dog den brasilianske "I'm Still Here", der løb med prisen for bedste internationale film ved Oscar-uddelingen.
