Vi ler med Lehfeldt: Hip hip 70!

"Nissebanden”, “Flamberede Hjerter”, “Landsbyen” “Gøngehøvdingen”, “Kongeriget”, “Arvingerne” … og listen bliver ved.
Siden midten af 70’erne har høj som lav kunnet opleve Kirsten Lehfeldt folde sig ud både komisk og med mere alvorlig mine.
Mange husker især tilbage på det mangeårige samarbejde med Søs Egelind i serien “Kongeriget” fra slutningen af 90’erne, hvor særligt manden kom under kærlig (og i flere tilfælde halvulækker) behandling af den lille krøltop.
Huller i kondomerne
Han døde på hospice i november og dermed sluttede årtiers parløb.

Sammen fik de Mille Hoffmeyer Lehfeldt, der som bekendt har valgt at gøre sine forældre kunsten efter og blive skuespiller.

Stod det til Kirsten selv, havde hun dog fået flere børn – og faktisk gik hun til yderlighederne for at få det til at ske, har hun tidligere fortalt i "Kirsten Lehfeldt – en biografi".
– Jeg ville jo også helst have, at Stig af sig selv sagde ja til at få et barn. Men det gjorde han ikke.
Jeg husker blandt andet en dag, hvor jeg sammen med en veninde prikkede huller i kondomerne. Men der skete desværre ikke noget, så enten var det for halvhjertet, eller også var de nåle, vi brugte, for små, fortæller hun i bogen.

Fortryder bitterligt
Mille Lehfeldt kunne dog have haft en lillebror eller -søster i dag, men da Kirsten opdagede, hun igen var gravid, stod hun og den næsten nybagte familie med det ene ben i København uden tag over hovedet – og havde næsten lige mistet både morfar og stedfar.
– På det tidspunkt kunne jeg simpelt hen ikke overskue perspektiverne, men jeg fortryder bitterligt handlingen i dag, for jeg ville gerne have haft mindst fire børn, skriver hun i bogen.

– Jeg er blevet mormor – det er helt fantastisk, jublede Kirsten Lehfeldt til SE og HØR for år tilbage.
Ved siden af mormorrollen er Kirsten Lehfeldt dog langt fra pensionsmoden.
Alene i de seneste måneder har hun været aktuel med “Carmen Curlers”, “Guru II” og nu “Julemandens datter 3”.
Der er med andre ord stadig rigeligt at grine af – og flage for.
