Alle billederne: Nu begynder kronprins Christian som værnepligtig
Et mageligt liv på danske slotte slutter i dag for kronprins Christian - for en stund.
For netop denne formiddag har kongeparrets ældste søn fået besked på at møde ind på Antvorskov Kaserne i udkanten af Slagelse for at aftjene sin værnepligt.
Allerede fra morgenstunden var kasernen klar til at tage imod de godt og vel 150 værnepligtige, der begynder i dag. Og de mange spændte unge kan glæde sig over, at vejret er okay denne formiddag i februar: Stille vind i Slagelse. Dog var det hundekoldt i Slagelse, berettede SE og HØRs udsendte.
Ved 11-tiden ankom så dagens absolutte hovedperson i en sort BMW X3: 19-årige kronprins Christian.
Og han var - som ventet - i ganske godt humør:
- Jeg er spændt og jeg glæder mig, lød det til den fremmødte presse fra kronprinsen.
Han var i dagens anledning ganske afslappet klædt - i løse bukser og mørk jakke. Dog virkede jakken en anelse koldt i dagens anledning. Kronprinsen havde da også direkte kurs mod kasernen, hvor han kunne lune sig indenfor.
Med sig havde kronprinsen sin armygrønne Rains-taske, der formentlig indeholder de private sager, han får brug for den kommende tid. Og så var den 19-årige kronprins godt forberedt, da han nåede selve kasernen. I sin hånd havde han således sit gule sundhedskort, som han skulle fremvise.
Værnepligten tager fire måneder, hvor der venter hård træning, undervisning og en masse nye kammerater for kronprins Christian. Ikke mindst de tre personer, som kongesønnen nu kommer til at dele soveværelse med.
- Første dag kommer til at gå med registrering. Hvem er mødt op, og er der sket noget, siden man er blevet indkaldt? Så skal de iklædes. De får en del materielgenstande. De skal have uniform, støvler, rygsække og vest, så de kan gennemføre hele den militær uddannelse, siger regimentets stabschef, major Lasse Galsgaard-Olsen til BILLED-BLADET.
- Så skal de igennem en fysisk basistest, muskelprøve, løbeprøve, og så starter de i den første uge med at lære om "livet som soldat", forklarer majoren.
Firemandsstuerne består af to køjesenge, men kronprinsen kan næsten lige så godt lade være med at lægge sig alt for godt til rette i sin. For dagen starter gerne klokken halv seks om morgenen, så man kan være klar til dagens program, som begynder med stuekontrol.
Men allerførst venter altså den første dag, hvor Christian forhåbentlig ikke kommer til at føle sig alene i verden, når han skal møde alle sine nye soldaterkammerater.
Kan han vælge at droppe ud af uddannelsen, hvis han ikke bryder sig om at være der? I teorien ja - men lige præcis for kronprins Christian er svaret nok nej. Læs mere om, hvorfor det forholder sig sådan i denne artikel.
SE og HØR følger dagens store begivenhed og deler løbende billeder af dagen i denne artikel. Du kan se alle billeder herunder:
Se billederne: I dag bliver kronprins Christian værnepligtig