Danskerne overtog regningen fra Kongehuset: Så mange millioner koster det
LÆS OGSÅ: Kongeparret på svinedyr tur
Tilbage i april vedtog regeringen i ledtog med en række andre partier, at staten fremover skulle stå for regningen, når det kom til den indvendige vedligeholdelse af de kongelige civilisteslotte.
Men hvor stor en ekstra regning, der rent faktisk var tale om, anede ingen. Der var nemlig ikke blevet lavet tilstandsrapporter på slottene.
Nu er størrelsen på ekstraregningen dog afsløret - i hvert fald for 2024.
Det sker i et aktstykke fra Kulturministeriet til Folketingets Finansudvalg, som Ekstra Bladet har omtalt, og som SE og HØR også har læst.
Og beløbet lyder altså på hele 17,4 millioner kroner ekstra, fremgår det:
"Slots- og Kulturstyrelsens udgifter i forlængelse af ovenstående udgør i 2024 i alt 17,4 mio. kr., som dækker over statens overtagelse af det indvendige vedligehold, moderniseringer mv., og syn og forundersøgelse som led i udarbejdelsen af en samlet plan for indvendig vedligeholdelse og modernisering fra 2026 og frem."
Ud af de 17,4 millioner kroner, går i alt 1,9 millioner kroner til personaleomkostninger, lønninger og andre ordinære driftsomkostninger.
Kunne ikke adskille det
Allerede tilbage i juli måned forsøgte SE og HØR adskillige gange at få aktindsigt i de udgifter, som Slots- og Kulturstyrelsen havde budgetteret med til indvendig vedligeholdelse.
Her lød svaret dog, at det ikke var muligt at adskille udgifter til indvendig vedligeholdelse og udvendig vedligeholdelse, hvorfor man ikke kunne give et klart svar.
Dette har dog tilsyneladende ændret sig nu, hvor ministeriet altså ret præcist kan bede Finansudvalget om en ekstra økonomisk indsprøjtning til styrelsen.
De 17,4 millioner kroner dækker dog kun udgifterne for vedligeholdelsen i 2024, hvorfor danskerne altså kan forvente, at flere af deres skattekroner i fremtiden vil gå til vedligeholdelsen af slottene, som tæller Fredensborg Slot, Eremitageslottet, Gråsten Slot, Det gule Palæ, de fire palæer på Amalienborg og de kongelige gemakker på Christiansborg slot.