Hundedyr øko-dyt: Frederik flotter sig

LÆS OGSÅ: Her er billederne af kronprins Frederik og Genoveva Casanova
Fint skal det være. Og så er prisen underordnet.
Sådan må kronprins Frederik have tænkt, da han midt i en historisk høj inflation besluttede sig for at få en hundedyr elektrisk bil af mærket BMW i7.
Og landets kommende konge kan da også konstatere, at der er fuld plade på komfort i det nye vidunder på fire hjul. Således beskriver Bilmagasinet den nye BMW som ”vildere end at flyve på 1. klasse”.
Nu er det selvfølgelig også nemmere for kronprinsen at anskaffe sig sådan et brølende mesterværk, for de kongelige betaler ikke afgifter og moms, hvilket gør det væsentligt nemmere for dem at være flot kørende.

Og når man som kronprinspar får 21,8 skattefri millioner kroner forærende af de inflationsplagede skatteydere, som parret fik sidste år, er den økonomiske hurdle til at overse.
Miljørigtige biler
Kongehuset har den senere tid skruet op for elbiler, og foruden Frederiks nye elmonster, råder kongehuset over syv el- og hybridbiler.
Derudover ejer de et par limousiner, flere personbiler, minibusser, varevogne samt en hestetransporter og en mindre lastvogn.

Til trods for den nye og politisk korrekte elbil, så er Frederik dog ikke bleg for at fyre godt med brændstof af, når han skal frem i kongeriget.
Da han 25. september besøgte 1. brigades feltøvelse 'Brave Lion' i Oksbøl, ankom han med en storosende helikopter.
Det samme gjorde han 1. oktober, hvor han tog helikopteren til Flyvestation Skrydstrup.