Kongelige11. april 2025 (opd. 11. april 2025)

"Korpset"-Moumen “Momo” Machlah og Aarhus Parkour overraskede prinsesse Isabella med særlig gave

Foran Aarhus Rådhus fik prinsesse Isabella sig noget af et chok, da drengene fra Aarhus Parkour kastede sig selv ud af bygningen i en særlig fødselsdagshyldest. En hyldest som holdet bag aldrig glemmer
Da prinsessen og den kongelige familie ankom til Rådhuset i Aarhus, blev der gennemført en ganske vild forestilling, som i den grad imponerende alle fremmødte.
 Video: SE og HØR

LÆS OGSÅ: Prinsesse Isabella er fanget i guldbur

Aarhus Kommune havde lagt op til “en lille overraskelse” til prinsesse Isabella ude foran Aarhus Rådhus.
Mere har de ikke ville sige.

Overraskelsen viste sig at være noget af et parkourshow, hvor drengene fra Aarhus Parkour kastede sig ud over rådhusets tag og også slog et fødselsdagsbanner ud.

En af hovedpersonerne bag stuntet var Moumen “Momo” Machlah, som flere vil huske fra TV2-programmet “Korpset”.

Han og resten af Aarhus Parkour havde sørget for at få lavet helt særlige hoodies til dagens anledning, som hyldest til Kong Frederik.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-04-11/20250411_2GO0980.ARW_preview.jpg
 Foto: Gregers Overvad

På fronten stod der nemlig “Forbundne, forpligtet, for kongeriget Danmark”.

- Jeg håber, han lagde mærke til dem. Vi skulle have lavet nogle friske hoodies, for vi træner i vores hoodies til daglig, og de var lidt slidte, så vi skulle have lavet nogle friske til dagen.

- Og så kunne der lige så godt stå noget, der var lejligheden værd på forsiden, og så blev det selvfølgelig hans slogan. I starten ville vi skrive “For gud, konge og fædreland, siger “Momo” til SE og HØR.

Her ses "Momo" (helt til venstre) sammen med resten af holdet.
Her ses "Momo" (helt til venstre) sammen med resten af holdet.
 Foto: Gregers Overvad

Kong Frederik opdagede dog ikke teksten til ære for ham i første omgang.

Selve stuntet, hvor de kaster sig ud fra Aarhus Rådhus, er også nervepirrende for eksperter som drengene fra Aarhus Parkour. Det fortæller et af de andre medlemmer, Magne Steenberg Nielsen.

- Første gang, jeg kom op på taget og kiggede udover, og at man skal med hovedet ud først, der må jeg være ærlig og sige, at jeg satte mig ned og overvejede at fortælle drengene, at det her kan jeg ikke.

- Men så kom jeg i tanke om, at hvis man bare sidder der i tre minutter og trækker vejret, så er det ok. Og fem minutter senere kaster vi os ud over uden problemer. Og i øvrigt var vi i seler

Det kan man vist kalde en levende forestilling.
Det kan man vist kalde en levende forestilling.
 Foto: SE og HØR

Teamet fra Aarhus Parkour var også glade for kongefamiliens modtagelse af showet.

- Vi kunne bare høre, at de råbte: “Wow”, “Wauw”, “Uh”, “Ih”. Det var så fedt. Der var meget overraskelse. De havde ikke set den komme.

Isabella og resten af den kongelige familie var imponeret over indsatsen.
Isabella og resten af den kongelige familie var imponeret over indsatsen.
 Foto: Hanne Juul

Efter showet gik turen ind til Aarhus Rådhus, men når man lige har været arrangementets højdepunkt i fem minutter, er der ingen tvivl om, at det også var dagens højdepunkt.

- Jeg tror, at for os var det her federe. Man har set dans før, man har set catwalks før, men parkour ser man sjældent, og det er sjældent, at vi får lov til at gøre det på et rådhus.

- Så jeg synes, at det var helt specielt, det der skete i dag, slutter Momo af.

Prinsesse Isabellas store fødselsdag i Aarhus

Sponsoreret indhold