Kongelige18. september 2020

Prins Joachim deler første billede fra ny arbejdsplads i Paris

Den 51-årige prins Joachim har i dag første dag på job som forsvarsattache Paris

For to måneder siden var nok ikke mange, der regnede med, at prins Joachim var i stand til allerede nu at starte på sit nye job på Den Danske Ambassade i Paris.

Den 24. juli blev prinsen ramt af en blodprop i hjernen, som gjorde udsigterne til den på det tidspunkt kommende jobstart mere end blot en anelse usikker.

Men i dag er prins Joachim på pinden, hvor han deler det første billede fra skrivebordet på ambassaden:

Artiklen fortsætter under billedet ...

https://imgix.seoghoer.dk/media/article/kbh_radhus_chcp_tsl_20190802_0091_0.jpg
 Foto: Thomas Laursen

Foto: Thomas Laursen

- Jeg er ved at finde mig til rette i mit nye job som forsvarsattache og her på mit kontor på Den Danske Ambassade i Paris. Jeg føler mig klar til posten, efter jeg i juni blev færdig med et krævende studieår på Centre des Hautes Etudes Militaires. Foran venter en masse spændende opgaver for Forsvaret og for Danmark, står der i opslaget, som er delt på Det Danske Kongehus’ Instagram-profil.

Artiklen fortsætter under billedet …

- Jeg har det godt. Det var været en ikke-sommer for mig, fortæller prinsen til SE og HØRs hofreporter og understreger desuden, at han i den grad har set frem til at starte på sit nye job:

- Jeg har været fuld af iver for at komme i gang stille og roligt.

Prins Joachim får titlen af brigadegeneral og skal være rigets nye forsvarsattaché i Frankrig.

Sponsoreret indhold