Krimi17. januar 2025 (opd. 17. januar 2025)

Efter brand: 19-årigt bandemedlem sigtet

Et 19-årigt bandemedlem er sigtet efter den alvorlige brandstiftelsesparagraf i forbindelse med en brand i Wesselsgade på Nørrebro i København natten til mandag
Skaderne på stedet var meget tydelige efter den påsatte brand. Nu er en mand anholdt i sagen.
Skaderne på stedet var meget tydelige efter den påsatte brand. Nu er en mand anholdt i sagen.
 Foto: Presse-fotos

Et 19-årigt bandemedlem er fredag blevet varetægtsfængslet i foreløbigt 24 dage i en sag om brandstiftelse mod en bygning på Nørrebro i København.

Det skriver anklagemyndigheden ved Københavns Politi på det sociale medie X.

Politiet har tidligere oplyst i en pressemeddelelse, at manden er sigtet efter den alvorlige brandstiftelsesparagraf i forbindelse med en brand i Wesselsgade 2 på Nørrebro i København natten til mandag.

Han er også sigtet for i forening med flere medgerningsmænd at have været i besiddelse af en håndgranat, der blev fundet foran bygningen, og som ikke var detoneret.

Manden, der er herboende britisk statsborger, er sigtet efter straffelovens paragraf 180. Det skyldes, at han ifølge anklagemyndigheden bragte beboerne i bygningen i overhængende fare med branden. Ingen kom dog til skade.

Politiet mener, at manden i forening med flere ukendte medgerningsmænd kastede en brosten gennem et vindue og herefter satte ild til lokaler med brændbare væsker.

Der skete alvorlig skade på beboelsesejendommen, fremgår det af sigtelsen.

Manden nægter sig skyldig, lyder det. Han blev fredag middag fremstillet i et grundlovsforhør i Dommervagten i Københavns Byret.

Bygningen, hvor branden blev påsat, huser blandt andet organisationen Global Aktion.

Politik- og kampagnekoordinator for Global Aktion Morten Nielsen fortalte efterfølgende til DR, at organisationens lokaler var tilsodede, at alt var ødelagt, og at computere skulle erstattes.

Morten Nielsen kaldte det for et politisk motiveret brandattentat. Han koblede branden til aktivistorganisationens arbejde i relation til en konflikt om det omstridte område Vestsahara, der har været besat af Marokko siden 1979.

Både bevægelsen Polisario, som Global Aktion støtter, og Marokko kræver råderet over området, hvor der har været årtier lang strid.

På sin hjemmeside kalder Global Aktion Vestsahara for "Afrikas sidste koloni".

Dog siger vicepolitiinspektør Brian Belling fra Københavns Politi fredag, at det er for tidligt at sige, hvad der ligger bag branden.

- Efterforskningen har ledt os i retning af den 19-årige mand, som er registreret bandemedlem. Vi arbejder stadig med flere hypoteser, og det er derfor for tidligt at konkludere noget om motivet for branden, siger Belling i pressemeddelelsen.

Sponsoreret indhold