Krimi8. november 2023

Kvinde ramt af knivstik i brystet: Ung mand varetægtsfængslet

En ung mand er onsdag eftermiddag blevet varetægtsfængslet – sigtet for medvirken til drabsforsøg
Tirsdag aften var politiet massivt til stede i Høje Gladsaxe, hvor en kvinde blev ramt af et knivstik i brystregionen. En 24-årig mand er onsdag blevet varetægtsfængslet i forbindelse med sagen.
Tirsdag aften var politiet massivt til stede i Høje Gladsaxe, hvor en kvinde blev ramt af et knivstik i brystregionen. En 24-årig mand er onsdag blevet varetægtsfængslet i forbindelse med sagen.
 Foto: Presse-fotos

Tirsdag aften blev en kvinde stukket med kniv i Høje Gladsaxe.

Ifølge tidligere udmeldinger blev hun ramt af et knivstik i brystregionen og efterfølgende hastet på hospitalet til behandling. Kvinden er uden for livsfare.

Onsdag formiddag lød det så, at politiet endnu ikke havde anholdt nogen i sagen – men sådan forholder det sig ikke længere, oplyser Københavns Vestegns Politi til SE og HØR.

– Vi har anholdt en mand i forbindelse med knivoverfaldet – han blev her til eftermiddag varetægtsfængslet.

Der i ifølge politiet tale om en 24-årig mand, som blev anholdt i løbet af natten, og er mistænkt for at have medvirket i knivoverfaldet, som fandt sted i en bebyggelse i Høje Gladsaxe tirsdag aften.

Manden er foreløbigt blevet varetægtsfængslet i fire uger ved Retten i Glostrup – det er uvist, hvordan den unge mand forholder sig til den alvorlige anklage.

Ordensmagten fik anmeldelsen tirsdag klokken 23.22, og var efterfølgende massivt til stede i området.

Ifølge politiets efterforskning tyder det på, at der er en relation mellem det kvindelige offer og gerningsmanden.

Det er uvist, hvordan den 24-årig forholder sig til den alvorlige anklage.

Sponsoreret indhold