Så omfattende er sagen mod tidligere minister: Havde tusindvis af billeder og videoer med overgrebsmateriale på børn

LÆS OGSÅ: Lærerinde anklaget for voldtægt af 15-årig: "Frække" sms'er afsløret
En tidligere minister, som har siddet på særdeles tunge poster, er blevet tiltalt i en sag om besiddelse af overgrebsmateriale på børn og besiddelse af såkaldte børnesexdukker.
Det skriver Berlingske fredag eftermiddag.
Ifølge mediet har anklagemyndigheden tiltalt den tidligere minister, som SE og HØR kender identiteten på, efter straffelovens paragraf 235 stykke 2, der handler om besiddelse af seksuelt materiale som fotografier, film eller lignende med børn under 18 år.
Derudover er han også tiltalt efter paragraf 235a, som omfatter besiddelsen af børnesexdukker - manden, der i dag arbejder i en topstilling inden for det danske erhvervsliv, nægter alle anklager.
Politisagen startede ifølge SE og HØRs oplysninger i 2023.
Og ifølge Berlingske har der været tale om meget store mængder overgrebsmateriale.
Ransaget og beslaglagt computere: Fandt tusindvis af video og billeder
Ifølge nyhedsmediet har politiet ransaget eksministerens hjem ad flere omgange over de seneste år, hvor der blandt andet er blevet beslaglagt flere krypterede enheder - blandt andet computere.
Her har politiet efterfølgende fundet tusindvis af billeder og videoklip med overgreb på børn, ligesom de mener at vide, at der er blevet beslaglagt flere børnesexdukker.
Berlingske skriver, at eksministeren angiveligt har købt sig adgang til det ulovlige materiale på internettet.
Besiddelse af børnesexdukker blev gjort ulovlige af Folketinget i 2022.
Den tidligere minister har anmodet om et navneforbud, der bliver behandlet ved byretten mandag.
Derfor nævner SE og HØR heller ikke ekspolitikerens navn, da det reelt ville være i strid med reglerne at offentliggøre navnet.
SE og HØR følger sagen