
Se hele listen: Det købte Philip Westh før og efter Emilie Mengs forsvinden
TIP OS ANONYMT: Kender du mere til sagen? Skriv en fortrolig mail til journalisten på saad@sh.dk
LÆS OGSÅ: Sådan opdagede Helene Meng, at hendes datter Emilie Meng var forsvundet
Bambuspinde. 20 meter reb. Spænderamme.
Det er blot nogle af de ting, som livstidsdømte Philip Westh, der dræbte Emilie Meng, købte før og efter teenagerens forsvinden tilbage i juli 2016.
I den spritnye bog "Korsør 04:07" skrevet af journalist Ida Marie Lomholt Wismann samt kæresteparret Kiri Kamilla Olsen og Nichlas Kruse, som var venner med Philip Westh, kan man blandt andet se de indkøb, som Philip Westh foretog se, mens offentligheden ikke vidste, hvor Emilie Meng var.
Om hun var i live eller ej.
Selvsamme "indkøbsliste" blev fremlagt under et retsmøde i Retten i Næstved - hvor SE og HØR også var til stede - da 33-årige Philip Westh sad på anklagebænken.
Nedenfor kan du se de indkøb, som Emilie Mengs drabsmand foretog sig før og efter Philip Wesths forsvinden.
Emilie Meng forsvandt ved Korsør Station 10. juli 2016.
Artiklen fortsætter under boksen.
Det købte Philip Westh
Lørdag 9. juli 2016 (timer inden Emilie Meng forsvandt)
Klokken 15.40 - Jem & Fix Japanvej i Slagelse: Købte bambuspinde, kæder, spænderemme.
Kokken 16:18 - Harald Nyborg i Slagelse: Købte mikrofiberklude, husholdningsfilm, 20 meter reb.
Klokken 16:54 - Netto Centervej 15 i Høng: Købte cigaretter, drikkevarer, marinadesprøjte med tilhørende nålehoveder, Netto-poser.
Klokken 19:40 - Gørlev. Kontanthævning på 300 kroner.
Klokken 23:38 - Q8 Korsør Storebæltsvej 60: Købte cigaretter, sodavand, energidrik.
Søndag 10. juli (timer efter Emilie Meng forsvandt)
Klokken 08:11 - Circle K i Slagelse: Tankede sin bil.
Klokken 09:34 - Shell Københavnsvej Roskilde: Tankede sin bil.
Mandag 11. juli (timer efter fodboldarrangement i Boeslunde, hvor Philip Westh så fodbold med fem venner. Her er det næsten et døgn siden, at Emilie Meng forsvandt)
Klokken 00:13 - 7-Eleven Sorø: Købte energidrink.
Klokken 05:51 - Tuelsø Circle K i Sorø ved motorvejsafkørsel i vestgående retning (tilbage mod Slagelse/Korsør): Købte energidrik, kaffe.
Klokken 09:30 - Roskilde Station: Købte kaffe og energidrik.
Mandag 11. juli 2016 var der gået lidt over et døgn, efter Emilie Meng forsvandt ved Korsør Station.
På daværende tidspunkt kunne man høre helikoptere over Korsør By, ligesom politifolk og hundepatruljer ledte efter Emilie Meng.
Dykkere var også i vandet, eftersom politiet på daværende tidspunkt ikke kunne udelukke, at hun var faldet i vandet på vej hjem fra stationen.
Lig fundet i Regnemarks Bakke
Men juleaftensdag i 2016 var det en kvinde, som var ude at gå tur med sit barn og sin mand, der fandt liget af Emilie Meng i Regnemarks Bakke ved Borup på Sjælland.
33-årige Philip Westh blev 28. juni 2024 idømt fængsel livstid for drabet på Emilie Meng, langvarig frihedsberøvelse, flere voldtægter og drabsforsøg på en 13-årig pige og et overfald på en 15-årig efterskoleelev i Sorø.

Dommen er blevet anket til Østre Landsret - ankesagen mod Philip Westh begynder sagen 28. oktober 2025.
Philip Westh blev i byretten kendt skyldig i stort set hele sagens anklageskrift - men med enkelte undtagelser.
Philip Westh blev dømt for voldtægtsforsøg og forsøg på langvarig frihedsberøvelse på Emilie Meng.
Og ikke voldtægt og langvarig frihedsberøvelse, som ifølge retten ikke kunne bevises.
