Krimi6 timer siden

Mystik om Sisse Sejr: Hvem dækker hun over?

Var der andre gerningspersoner, der hjalp den kendte tv- og radiovært, Sisse Sejr-Nørgaard i hendes grove chikane af en kvinde - eller mener hun, at det var ofrets egen skyld?
Den kendte mediepersonlighed er sigtet af politiet for omfattende chikane og identitetstyveri mod en kvindelig bekendt til hendes mand, Esben Bjerre.
Den kendte mediepersonlighed er sigtet af politiet for omfattende chikane og identitetstyveri mod en kvindelig bekendt til hendes mand, Esben Bjerre.
 Foto: Rune Øe/Ritzau Scanpix

- Jeg stod ikke alene om det, men det var klart pga. mig det skete.

Sådan skriver den stalking-sigtede tv- og radiovært, Sisse Sejr-Nørgaard i et opslag hendes Instagram om sagen mandag aften. Hun er sigtet af politiet for at have udsat en kvinde for omfattende digital stalking og identitetstyveri i sommer.

Det uddybes dog ikke yderligere, hvad der præcist menes med, at tv-værten "ikke stod alene" om hendes grove chikane af en kvindelig bekendt til hendes mand, Esben Bjerre.

Den kryptiske udmelding har blandt andet fået kommunikationsrådgiver hos WeWeDoCommunication Anna Thygesen til at undre sig - hun mistænker, at Sisse Sejr har fået hjælp til at begå forbrydelserne:

- Det undrer mig, at hun skriver, at hun ikke stod alene. Det er en ansvarsfralæggelse. Det lyder, som om nogle veninder har hjulpet, fordi det var synd for Sisse, siger Anna Thygesen til SE og HØR.

"I sommer befandt vi os som par midt i en uoverskuelig krise. Vores ægteskabs fundament var porøst, jeg var knudst samtidigt med, at jeg oplevede alvorlig sygdom i min aller nærmeste familie. Og så reagerede jeg helt åndssvagt," skriver Sisse Sejr i sit opslag på Instagram om stalking-sagen.

Ifølge SE og HØRs oplysninger drejer sagen sig om, at Sisse Sejr så sig vred på en kvindelig bekendt til hendes mand, Esben Bjerre i sommer. Herefter udsatte Sisse Sejr kvinden for ikke under 81 tilfælde af digital stalking og identitetstyveri, hvor hun stjal kvindens oplysninger og misbrugte dem på nettet.

SE og HØR har spurgt Københavns Politi, om der har været flere sigtede i sagen. Men politiet afviser at kommentere spørgsmålet. De vil ikke oplyse, om der har været eller er flere sigtede i sagen.

Også advokat for Sisse Sejr, Jakob Buch-Jepsen har SE og HØR spurgt, hvordan den kryptiske formulering skal forståes - er der andre gerningspersoner på fri fod, eller menes der med ordene, at det er den forurettede kvindes egen skyld?

Advokaten for tv- og radioværten er ikke vendt tilbage på SE og HØRs spørgsmål om sagen.

Det handler sagen om

Den kendte tv-, radio og podcastvært, Sisse Sejr-Nørgaard er sigtet af politiet for groft at have chikaneret en kvinde ved at have stalket hende og stjålet hendes identitet. Offeret var en kvindelig bekendt af tv- og radioværtens mand, Esben Bjerre.

I retsmødebegæringen kan man læse, at tv- og radioværten i ikke under 81 tilfælde stjal kvindens identitet, misbrugte hendes oplysninger og udsatte hende for omfattende digital stalking.

Konkret foregik det ved, at Sisse Sejr udgav sig for at være offeret og tilmeldte hende forskellige private og offentlige virksomheder. Således blev kvinden i ugevis bestormet med opkald, beskeder, mails og nyhedsbreve fra mange forskellige sider. Der er også lavet flere reservationer på københavnske restauranter i det kvindelige offers navn.

Den omfattende og systematiske chikane fandt sted i perioden 15. juli til 23. august 2024. Sagen startede efter, at Sisse Sejr ifølge SE og HØRs oplysninger havde set sig vred på kvinden, som er en bekendt til hendes mand, Esben Bjerre.

Sisse Sejr har erkendt sin skyld i sagen, og derfor kommer sagen til at køre som en tilståelsessag ved Københavns Byret den 4. marts.

Sisse Sejr danner par med den prominente journalist og radiovært, Esben Bjerre - og de er et af de mest kendte mediepar herhjemme. Sammen med sin makker Peter Falktoft laver Esben Bjerre den populære podcast "Her går det godt".

Den stalking- og identitetstyveri-sigtede tv- og radiovært er en af de bedst kendte journalister herhjemme, og har stået bag et hav af radio-, podcast og tv-programmer, ligesom hun også er forfatter og redaktør for et stort podcastselskab.

Hun har tidligere holdt oplæg hos politiet om forebyggelse af identitetstyveri - selvsamme forbrydelse, som hun nu har erkendt at have begået 81 gange. Det gjorde hun på et borgermøde hos Østjyllands Politi i samarbejde med det Kriminalpræventive Råd, hvor også den mangeårige, tidligere borgmester i Aarhus, Jacob Bundsgaard (S) deltog.

Sisse Sejr var vært på tv-udsendelsen “Mit liv er stjålet” på DR, som handlede om identitetstyveri. Her blev hun undervist af IT-eksperter i, hvor nemt det er at få fat i personlige oplysninger på nettet.

Til SE og HØR oplyser advokat for Sisse Sejr-Nørgaard mandag, at han ingen kommentarer har til sagen.

- Vi tager den i retten, lød svaret fra Jakob Buch-Jepsen til SE og HØR mandag.

Sponsoreret indhold