Sisse Sejr stalkede mandens veninde: Så voldsomt var det

Sommerferien er normalvis forbundet med afslapning, fuglefløjt og en god bog i solen.
Men for den forurettede kvinde i sagen mod den kendte radiovært, Sisse Sejr-Nørgaard, var sommerferien sidste år alt andet end det.
I ugevis blev kvinden, som havde en relation til Sisse Sejrs kendte mand, Esben Bjerre, udsat for omfattende digital stalking og chikane, fremgår det af retsmødebegæringen, som SE og HØR er i besiddelse af.
Det skete ved, at Sisse Sejr tilmeldte offeret alverdens forskellige tilbud og offentlige myndigheder på nettet. Det gjorde hun ved at stjæle kvindens personlige oplysninger og misbruge dem. Ifølge anklagemyndigheden udsatte Sisse Sejr-Nørgaard kvinden for ikke under 81 tilfælde af digital stalking.
Konsekvensen var, at kvinden blev oversvømmet med opkald, mails, beskeder og nyhedsbreve. Blandt andet blev hun ringet op af en psykolog, der ville have hende i behandling, efter psykologen havde modtaget en bekymrende henvendelse.
Det kvindelige offer blev også ringet op af rottefængeren ved Københavns Kommune. Her ville skadedyrsbekæmperne ind i hendes lejlighed for at udrydde de rotter, hun havde anmeldt.
“Rotter under døren” skulle der stå i emnefeltet i den anmeldelse, som Sisse Sejr lavede i offerets navn den 15. Juli 2024. Det har rottefængeren ved Københavns Kommune bekræftet overfor SE og HØR. Ifølge skadedyrsbekæmperne var det en meget forundret kvinde, de fik i røret, da de kontaktede kvinden.
Offeret i sagen har aldrig taget kontakt til hverken psykolog, eller vedrørende rotteproblemer i sin lejlighed. Til gengæld var det den kendte tv- og radiovært, Sisse Sejr, der stod bag, fordi hun havde set sig vred på kvinden.
Påvirket af sagen
Det har tidligere været fremme, blandt andet ved kvindens advokat, Miriam Michaelsen, at offeret har været meget påvirket af sagen.
Hun har også modtaget mange negative beskeder, efter sagen mod Sisse Sejr er begyndt at rulle i offentlighedens søgelys.
- Vi holder øje med, hvad der bliver skrevet og delt. Vi bevissikrer det. Vi indrapporterer det til de platforme, det bliver delt på, og så kommer vi til at tage stilling til, om der er noget af det, der skal anmeldes til politiet, eller hvordan det skal håndteres, siger hun.
Sagen mod den kendte vært Sisse Sejr starter onsdag ved Københavns Byret. Her risikerer hun fængsel ifølge den prominente forsvarsadvokat, Mette Grith Stage.
SE og HØR har rakt ud efter Sisse Sejr-Nørgaard, men hun har ikke ønsket at kommentere sagen.