Krimi4 timer siden (opd. 2 timer siden)

Skyderi i Bielefeld: Flere er såret ved skyderi foran retsbygning i Tyskland

Flere personer meldes at være blevet såret i forbindelse med skyderiet

Flere personer meldes såret ved et skyderi foran regional domstol i Bielefeld i Tyskland.

Det skriver det tyske medie Bild.

Det er endnu uklart, hvor mange der er blevet ramt under skyderiet.

Én person er alvorligt såret, siger kilder inden for politiet til nyhedsbureauet dpa.

De tilføjer, at der var tale om et målrettet angreb. I alt blev der affyret tre skud, siger politikilderne.

Øjenvidner rapporterer ifølge Bild, at flere mennesker ligger på jorden. Nogle modtager førstehjælp.

Episoden finder ifølge en talsmand for domstolen sted i forbindelse med en retssag, der omhandler drabet på en højt profileret bokser, Besar Nimani.

En 34-årig mand er tiltalt for drabet.

Skyderiet fandt sted, kort efter at et retsmøde var slut, siger talsmanden til dpa.

Den formodede gerningsmad, der er tiltalt, blev anholdt i Belgien i midten af juli sidste år. En anden mistænkt skulle angiveligt stadig være på flugt.

Det er ikke officielt bekræftet, om der skulle være en direkte sammenhæng mellem retssagen og skyderiet.

Ifølge Bild lyder det fra øjenvidner, at vagterne ved retten pludselig råbte ved døren til retssalen: "De skyder udenfor".

Bielefeld ligger i den tyske delstat Nordrhein-Westfalen i den vestlige del af landet.

Det er uklart, om politiet har anholdt nogen i forbindelse med skyderiet.

Bild skriver, at én person kan have forskanset sig, mens en anden efter sigende allerede er blevet anholdt.

Ifølge mediet flyver en politihelikopter rundt i området.

Sponsoreret indhold