Krimi21. marts 2025 (opd. 21. marts 2025)

Tidligere minister tiltalt for at være i besiddelse af billeder og videoer af overgreb på børn

Han nægter sig skyldig i anklagerne
En tidligere dansk minister skulle have været i besiddelse af en børnesexdukke.
En tidligere dansk minister skulle have været i besiddelse af en børnesexdukke.
 Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

En tidligere minister er blevet tiltalt for at besidde omfattende overgrebsmateriale med børn og en børnesexdukke.

Det skriver Berlingske.

Manden nægter sig skyldig i anklagerne, skriver mediet.

Berlingske og Ritzau er bekendt med mandens identitet, men nævner ikke manden ved navn. Han har anmodet om navneforbud i sagen.

Tiltalen er rejst efter paragraf 235 stykke 2, der omhandler besiddelse af seksuelt materiale som fotografier, film eller lignende med børn under 18 år.

Ifølge Berlingske skal manden have købt sig adgang til materialet over nettet.

Materialet er ifølge Berlingske meget omfattende og af særdeles grov karakter.

Desuden er den tidligere minister tiltalt efter paragraf 235a, der blandt andet forbyder besiddelse af børnesexdukker. Det har været forbudt siden 2022.

Besiddelse af overgrebsmateriale med børn og en børnesexdukke kan straffes med bøde eller op til et års fængsel.

Torsdag faldt der dom i en sag mod en mand fra Holbæk-området, der var i besiddelse af to børnesexdukker og computerskabt overgrebsmateriale med børn. Han fik 60 dages fængsel.

Hverken anklagemyndigheden eller politikredsen, der har efterforsket sagen mod den tidligere minister, vil kommentere sagen over for Berlingske.

Sponsoreret indhold