TikTok-manden dømt i landsretten: Udsatte adskillige piger for overgreb

LÆS OGSÅ: TikTok-manden idømt forvaring
Østre Landsret stadfæster, at en 32-årig mand, der er kendt som TikTok-manden, er skyldig i en række voldtægter og overgreb.
TikTok-manden, der har skiftet navn til Theodor Lund, hed tidligere Mikkel Bentsen.
Tirsdag formiddag er skyldkendelsen blevet læst op i landsretten i København.
Her fremgår det, at landsretten - ligesom byretten - finder TikTok-manden skyldig i over en ti år lang periode at have udsat en række kvinder og piger for voldtægt, overgreb og krænkelser.
Han har ellers nægtet sig skyldig og havde anket dommen fra Københavns Byret, da han ville frifindes.
- Det er heksejagt, og det er justitsmord, sagde Theodor Lund, da ankesagen begyndte i oktober.
TikTok-manden er skyldig i fem tilfælde af voldtægt, to voldtægter af en mindreårig og et voldtægtsforsøg.
Desuden findes han skyldig i en særlig grov voldtægt samt et groft overgreb mod en mindreårig. Retten dømmer ham også for to tilfælde af samleje med en mindreårig.
Dertil er der flere andre seksuelle overgreb, som karakteriseres som andet seksuelt forhold end samleje, og blufærdighedskrænkelse. Også anklager om vold, frihedsberøvelse, ulovlig tvang og trusler blev han dømt for.
Der er over 20 kvindelige ofre i sagen.
I landsretten frifindes han i en enkelt anklage om grov vold, som han blev dømt for i byretten. På ankesagens første retsmøde kom det frem, at det forhold egentlig var forældet, hvorfor det var forventet, at han ville blive frifundet for det.
Desuden er der flere anklager, som han blev frifundet for i byretten, som ikke har været en del af ankesagen.
TikTok-manden blev anholdt i 2021, efter at en advokat havde anmeldt ham på vegne af en gruppe på flere end 50 piger og kvinder. Forinden havde en kvinde oprettet gruppen "Mikkels ofre" på Facebook.
Byretten idømte i 2023 TikTok-manden forvaring - altså indespærring på ubestemt tid.
Anklager Steen Saabye fra Statsadvokaten i København går i landsretten efter, at forvaringsdommen stadfæstes.
Landsretten udmåler straffen senere tirsdag.