Krimi5 timer siden

Tre kvinder fundet døde i ferieparadis

Kvinderne blev fundet døde på et resort i Belize i weekenden - deres død bliver fortsat efterforsket af politiet
De tre kvinder blev fundet døde på et resort i Belize.
De tre kvinder blev fundet døde på et resort i Belize.
 Foto: Jon G. Fuller/AP/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Vild dag i retten i Robert Hansen-voldssag: Voldsomme beskyldninger

Tre amerikanske kvinder i 20'erne blev i weekenden fundet døde på et resort i Belize.

Det skriver flere medier, heriblandt Dagbladet.

I skrivende vides det ikke, hvad der har ligget til grund for de unge kvinders pludselig død. Men politiet mener, at deres død angiveligt skyldes en overdosis af stoffer.

De tre kvinder var på ferie i det mellemamerikanske land og boede på et resorthotel ved kysten.

Dagbladet skriver, at hotellets rengøringspersonale flere gange forsøgte at komme i kontakt med kvinderne fredag.

Da rengøringspersonalet fortsat ikke havde hørt en lyd fra de tre kvinder, valgte personalet lørdag at låse døren op til deres værelse op, og her blev de unge kvinder fundet livløse.

Politiet oplyser, at kvinderne ikke havde synlige skader, da de blev fundet på værelset.

Og der har ikke været tegn på, at nogen skulle være brudt ind på deres værelse, lyder det videre fra politiet, som fortsat efterforsker sagen.

Sponsoreret indhold