Anmeldelse: "Mænd der hader kvinder"

Lisbeth Salander har opnået kultstatus hos de mange fans af Stieg Larssons romaner, og Noomi Rapace er i den grad Lisbeth Salander. Hun spiller overbevisende den lille, indelukkede kvinde, men forstår samtidig at vise den sårbarhed, som hun også besidder.
Det er lykkedes for instruktør Niels Arden Oplev at få det hele med. Selv om bogen er lang, og sidehistorierne er mange, så holder filmen sig forbavsende tæt på det originale plot, og selv den mest inkarnerede fan kan ikke blive skuffet.
I bogen er der flere yderst ubehagelige scener, hvor Lisbeth i den grad bliver ydmyget og udnyttet, og det virker umiddelbart umuligt at gøre de scener mere ubehagelige, end de er i bogen. Men det er lykkedes. Flere gange bliver man konfronteret med Lisbeths barske virkelighed, og de mænd, der gør hende fortræd, er endnu mere væmmelige end i bogudgaven.
Selv om filmen varer to en halv time, så føles tiden i selskab med Michael Blomkvist og Lisbeth Salander aldrig lang.
Leveret af Filmtrailer.com (link fjernet)