En milliard passagerer, 700.000 hunde og en enkel hest har kørt med metro

Et tusinde millioner passagerer.
Så mange rejsende har brugt metroen til at komme rundt i København, siden at den åbnede tilbage i 2002.
Det store tal, som også kaldes en milliard, blev rundet kort inde i 2022 og i den forbindelse smed metroselskabet en pressemeddelelse ud, med nogle ret så interessante tal.
700.000 hunde og én hest
Udover de mange mennesker har metroen også rejst med 700.000 store hunde. Det er baseret på billetsalg, da små hunde rejser gratis.
Derudover har det førerløse transportmiddel også haft en enkel hest med ombord.
Det skete tilbage i 2003, da en ung pige tog sin trætte shetlandspony med i metrotoget - ponyen kørte i øvrigt på børnebillet.
Københavns Metro oplyser, at der på en almindelig uge cirka kører to millioner mennesker rundt nede under jorden i hovedstaden.
Sensorer tæller
Men hvad så med folk, der ikke betaler for en billet? Er de blevet talt med i opgørelsen.
Ja, lyder svaret fra Metroselskabet. For på Facebook har en nysgerrig bruger spurgt ind til netop den problemstilling.
Her svarer Metroen, at der er sensorer ved alle indgange, der kan tælle, hvor mange personer, der stiger af og på toget. På den måde får man altså også talt folk uden billet.
Udvidet meget siden begyndelsen
De første metrolinje kørte kun fra Nørreport til Vestamager og Lergravsparken.
Sidenhen er de første linjer blevet udviddet i begge ender ligesom at cityringen åbnede i 2019.
I 2020 åbnede en fjerde linje fra Orientkaj over Nordhavn via cityringen. Om tre år forlænges linjen med yderligere fem stationer, der går fra København H til ny Ellebjerg.
Ifølge prognoserne runder Metroen den næste milliard rejsende i løbet af syv år.