Kendte20. juni 2022

Dropper Roskilde: Jack Harlow vil hellere lave sin film færdig

Den amerikanske rapper melder afbud, kort før festivalen går i gang - erstatningen er allerede fundet i form af britiske Rina Sawayama
Jack Harlow har meldt afbud til Roskilde 2022
Jack Harlow kommer alligevel ikke til Roskilde i år.
 Foto: KFC/MEGA

Fans af rapperen Jack Harlow bliver skuffede, hvis de regner med at se ham optræde under Roskilde i år.

For han har aflyst.

Det sker ifølge en pressemeddelelse fra festivalen, fordi han hellere vil lave en film færdig:

"Den amerikanske rapper er i tidskneb med at færdigproducere sin musik," lyder det.

"Den amerikanske rapper er nødsaget til at færdiggøre nogle musik- og filmindspilninger han pt. er involveret i til "White Men Can't Jump". Det betyder, at han bliver i USA hele juni måned og således ikke kan gennemføre sin Roskilde-koncert."

Erstatningen er dog allerede fundet. Og det bliver britiske Rina Sawayama.

"Vi har selv oplevet hende på Coachella i Californien, hvor hun overstrålede flere af hovednavnene."

Rina Sawayama optræder på Roskilde 2022
Rina Sawayama er klar til at overtage pladsen, som den amerikanske rapper nu har efterladt.
 Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA

"Rina Sawayama er en poptastisk genrejonglør, hvis musikalske univers rummer alt fra nu-metal og skinnende megapop fra 00'erne til klublækre tracks, rap-rock og meget mere," lyder det begejstret fra den danske festival.

Sponsoreret indhold