For fjerde gang: Nyt ulvekuld i Danmark

Danmark er blevet minimum en ulv rigere.
Det konkluderer Miljøstyrelsen, der har filmet en lille ulveunge på et af sine vildtkameraer.
De heldige forældre er ulveparret i Klelund Plantage ved Hovborg, som også fik et kuld hvalpe sidste år.
– Hvalpen – eller hvalpene – er efter alt at dømme født først i maj og er dermed cirka to måneder gamle nu. De vil formentlig ikke bevæge sig uden for det hegnede område før til efteråret, skriver styrelsen i sin pressemeddelelse.
Se den lille ulv i videoen herunder …
Dansk far og tysk mor
Det er det fjerde kuld ulveunger, der er blevet observeret i Danmark, siden at ulven genindvandrede til Danmark i 2012.
Ulveparret fra Sydjylland består af en danskfødt hanulv og en tyskfødt hunulv.
I 2021 fik parret fire hvalpe.
Selv om der er begrænset afgang for offentligheden i ulveområdet frem til og med 1. oktober, kan man alligevel være heldig at spotte de små rovdyr.
Det gør man bedst ved at placere sig på et sted med god udsigt over det forstyrrelsesfri område – eksempelvis udkigstårnet på Agerbækvej, oplyser Miljøstyrelsen.