Krimi27. september 2022

Tidligere journalist skyldig i pædofili: Krænkede egne børn

En tidligere journalist på Ekstra Bladet er netop blevet kendt skyldig i en omfattende sag om pædofili. Han har blandt andet krænket sine egne børn
En 47-årig tidligere journalist på Ekstra Bladet er netop blevet kendt skyldig i et omfattende sagskompleks, der omhandler pædofili.
En 47-årig tidligere journalist på Ekstra Bladet er netop blevet kendt skyldig i et omfattende sagskompleks, der omhandler pædofili.
 Foto: Privat

Dommen er netop faldet mod en tidligere journalist på Ekstra Bladet.

Han er blevet kendt skyldig i et omfattende anklageskrift omhandlende pædofili, hvor han var tiltalt for hele 29 forhold.

Den 47-årige mand er blevet kendt skyldig i langt størstedelen af anklageskriftet.

Det drejer sig blandt andet også om de forhold, hvor han var tiltalt for at have krænket sine egne børn seksuelt - der er tale om 38 forhold.

Her blev han kendt skyldig i 37 ud af de 38, selv om han fra sagens start har nægtet sig skyldig.

Den tiltalte sad i dagens anledning i mørkeblå jeans, mørkeblå polo og med mellemlangt brunt hår sat med en midterskilning.

Retslokale 1 ved Retten i Roskilde var tirsdag eftermiddag fyldt til bristepunktet, da skyldskendelsen skulle afsiges.

Ved dommerens oplæsning fortrak den nu dømte ikke en mine, men sad og hørte efter med hænderne foran sig på bordet.

Dommeren er igang med at oplæse den lange dom, hvor det bliver præciseret, på hvilken baggrund nævningene har fundet den tidligere journalist skyldig i de meget alvorlige anklager.

Heraf fremgår det, at seks af de værste tiltaler, der handler om anden seksuel omgang end samleje, er blevet slået sammen, så det nu kun er fire forhold.

Det skyldes, at de er foregået umiddelbart efter hinanden, og skal derfor betragtes som værende et forhold.

De fire forhold blev han til gengæld også kendt skydig i, og da pigerne var under 12 år på gerningstidspunktet, sidestilles hans handlinger med voldtægt af børnene.

Det er tidligere kommet frem, at den nu dømte selv har dækket pædofilisager for Ekstra Bladet i forbindelse med hans arbejde på avisen.

Efter skyldskendelsen spurgte forsvarer Carsten Brix den nu dømte, om de lige skulle snakke i fem minutter. De forsvandt herefter ind i et tilstødende lokale til retslokalet.

Den 47-årige mand har siddet varetægtsfængslet siden sin anholdelse i april sidste år, og vil fortsat være fængslet.

Sagen har været behandlet som en nævningesag, og det forventes derfor, at anklagemyndigheden går efter mere end 4 års fængsel til den 47-årige mand.

Der mangler fortsat at blive udfærdiget en mentalundersøgelse af den tiltalte.

Næste retsmøde i sagen er 26. oktober, hvor der vil blive procederet straf.

Straffen forventes at falde i november måned.

Sponsoreret indhold