Reality27. september 2022

Louise i “Luksusfælden” i aften: Pengene går til negle, legeland og solarieture

I aftenens afsnit er eksperterne fra “Luksusfælden” taget en tur til Sommersted for at hjælpe en familie i økonomisk nød
Se teaseren for femte afsnit af "Luksusfælden".
 Video: Viaplay Group

Endnu en gang er det blevet tirsdag aften, og TV3s økonomiske eksperter skal ud i det danske land for at hjælpe en familie med at få styr på økonomien.

I aftenens afsnit er de taget til Sommersted i Sønderjylland for at hjælpe Simon og Louise – men nok mest sidstnævnte, da det er hendes økonomi, der sejler, og derfor har Simon meldt kæresten til “Luksusfælden”.

Pengene bliver især brugt på selvforkælelse til både hende og hendes to sønner Vincent og Milas. Alt fra forlystelser til frisørture. Især en ting har trukket i Louise, som hun ikke kunne gøre, mens hun var gravid med parrets første fælles barn Milas.

Pengene er brugt på fornøjelser i stedet for forsikringer og andre kedelige ting i aftenens afsnit. 
Pengene er brugt på fornøjelser i stedet for forsikringer og andre kedelige ting i aftenens afsnit.
 Foto: Viaplay Group

– Det pirrer i fingrene for at komme i solcenter igen, efter min graviditet, fortæller hun i programmet.

Derudover er det også negle, der trækker i det stramme budget, for de koster nemlig omkring 700 kroner per gang, og Louise mener kun, hun kan få dem lavet hos en veninde på Fyn.

Mens pengene bliver brugt på sjove ting, er der nogle lidt mere kedelige ting, der ikke er blevet betalt. Blandt andet skylder hun næsten 15.00 kroner til forsikringer – forsikringer de ikke har nu.

I alt skylder hun 729.000 og håber på, at “Luksusfælden” kan hjælpe hende. Hvordan det går for Louise og resten af familien, kan du se klokken 20 på TV3 eller allerede nu på Viaplay.

Sponsoreret indhold