
Stor hyldest til Sidse Babett Knudsen: - Jeg var rædselsslagen
Da der mandag aften blev uddelt prestigefyldte tv-priser i forbindelse med dette års Rose D'Or, gik en særlig en af slagsen til den danske "Borgen"-stjerne, Sidse Babett Knudsen.
Den 54-årige skuespiller blev hædret for sin rolle som Birgitte Nyborg i den Adam Price-skabte serie.
Sidse Babett modtog den særlige guldrosepris i kategorien "Årets præstation" ("Performance of the Year").
Knudsen var dog ikke selv til stede under herlighederne i London, men havde i stedet sendt en takkevideo til showet i dagens anledning.

- Det er sådan en ære, og jeg er så taknemmelig for at modtage den her pris, lød det fra skuespilleren.
- Jeg er særligt taknemmelig, fordi den her karakter, som jeg spiller, har været hos mig i 14 år og har sovet i noget tid. Og jeg var lidt rædselsslagen for at vække hende fra sin dvale, da vi besluttede at lave sidste sæson.
- Jeg har været meget nervøs for, hvordan det ville blive modtaget, så tak til fans af "Borgen", der holdt ved og så med igen.
"Borgen - Riget, Magten og Æren" var desuden nomineret i kategorien "Bedste dramaserie". Har var det dog HBO-serien "Succession", der løb med æren.
Den amerikanske "Succession"-stjerne Brian Cox modtog desuden årets "Lifetime Achievement Award".
Alle afsnit af "Borgen" kan streames på Netflix og DRTV (link fjernet).

