Emmelie de Forest fylder 30 år

LÆS OGSÅ: Emmelie de Forest afslører: Tæt på at score rollen som Fie i "Badehotellet"
Hun bragede gennem hele Europas lydmur, da hun for 10 år siden vandt både det danske og det internationale Melodi Grand Prix med "Only Teardrops".
I dag står Emmelie de Forest stadig knivskarpt – og det tilskriver hun bl.a., at hun lever plantebaseret.

– Jeg har været vegetar, siden jeg var 13 år, røber Emmelie over for SE og HØR om baggrunden for den flotte form.
Og så er den smukke sanglærke også god til at passe sin træning.

– Jeg er lidt doven, men prøver at kommer ned i fitnesscentret fire gange om ugen, men tit bliver det kun til to gange. Det er lidt forskelligt.
Men jeg træner selv – aldrig på hold. Lidt cardio som opvarmning, men ellers løfter jeg primært vægte, da jeg fra naturens side er ret muskuløst bygget og gerne vil fremhæve det, fortæller dejlige de Forest.
