Udlandet hylder dansk cykelsport: Blandt verdens bedste

De danske cykelryttere har fået en forrygende start på 2023-sæsonen, og succesen fortsatte, da Jonas Vingegaard og resten af Jumbo-Visma tirsdag vand holdtidskørslen i Paris-Nice, men Magnus Cort kørte sig i løbets gule førertrøje.
Danskerne har svært ved at få armene ned over, hvordan de danske drenge er startet, og det er heller ikke gået ubemærket hen i udlandet.
TV 2 Sport har spurgt flere anerkendte cykeljournalister fra store udenlandske medier, om deres syn på dansk cykelsport.
Og svaret er entydigt: De er meget imponerede.
– Danmark har sparket sig ind på øverste hylde. Specielt fordi der er så mange dygtige danske ryttere. Det har vi allerede nu set på de første etaper her i Paris-Nice. Det er på det øverste niveau, at danskerne præsterer. Det har været en udvikling, der har taget nogle år, men det hårde arbejde kan nydes nu, siger Joeri De Knop fra Het Laatste Nieuws fra den store cykelnation Belgien., der også mener, at Danmark er blandt de bedste nationer i verden.
Vores naboer i nord, Norge, mente engang, at de ejede cykelverden. Den påstand er i den grad blevet skudt ned af danskerne de seneste år.
– Vi er misundelige. Det er vi selvfølgelig. De har så mange gode ryttere, og så har de samtidig også nogle af de største stjerner. Danmark er jo der, hvor vi gerne vil være. Men vi glæder os jo på deres vegne, og så er norsk cykelsport heldigvis på vej i samme retning, heldigvis, siger nordmanden Sindre J. Olsen fra TV 2 Norge.
Blandt de mest vindende
Danmark er den nation i verden, der har hentet andenflest professionelle sejre i 2023, hvor de kun bliver slået af den store cykelnation Belgien.
1. Belgien: 17 sejre
2. Danmark: 14 sejre
3. Frankrig: 12 sejre
4. Holland: 10 sejre
5. Storbritannien: 10 sejre
6. Coloumbia: 10 sejre
7. Italien: 9 sejre
8. New Zealand: 8 sejre
9. Australien: 7 sejre
10: Venezuela: 7 sejre
Kilde: ProCyclingStats.com
Danmark var på samme tidspunkt sidste år noteret for halvt så mange sejre – nemlig syv – så det kunne godt ligne, at vi går et dansk rekordår i møde.
Indtil dominerer danskerne førertrøjerne i det franske etapeløb Paris-Nice. Udover at Magnus Cort kører i den gule førertrøje, så har Mads Pedersen, der vandt løbet 2. etape, den grønne pointtrøje, mens Jonas Gregaard, der kører for det norsk-danske hold Uno-X, har den prikkede bjergtrøje.
Jonas Vingegaard er blandt favoritterne til at vinde løbet samlet, hvor han skal i en hård duel med ærkerivalen fra Tour de France Tadej Pogacar.
Sidste etape bliver kørt søndag 12. marts.