
Soffie Dalsgaard: "Svært at være både mormor og træner"

Ambitionerne er ligeså store som følelserne for det kun otteårige dansetalent Andrea Dalsgaard.
Og det er ikke helt fortilfælde, at hun allerede har vundet det meste af dét, hun har deltaget i. Hun er nemlig tredje generation af dansefamilien Dalsgaard, der tæller mor Camilla Dalsgaard og mormor Soffie Dalsgaard, der begge har deltaget i flere sæsoner af Vild med dans.
Familien medvirker i DR-programmet "Barn af eliten", hvor man følger lille Andreas danseeventyr og ambition om at blive den bedste ved at træne dansetrinene igen og igen.
Og her ser man tydeligt, at succes nogle gange koster et par tårer - også selvom det er mormor, der styrer slagets gang.

- Det er svært både at være mormor og træner. Jeg kan godt høre, at engang imellem får jeg feedback på, at mormor har været lidt streng, fortæller Soffie Dalsgaard i programmet.
Under en danse-lektion bliver irettesættelserne for meget for det otteårige barnebarn, der søger trøst hos sin mor. Men både mormor og mor er enige om, at det er positivt at sætte krav.
- Mormor giver den bare maks, fordi du er god til noget jo, lyder det forsonende fra Soffie Dalsgaard.
- Man bliver også ældre, og så bliver der også sat krav til én. Og det er en super fin måde at lære det på, lyder det fra Camilla Dalsgaard.

Det viser sig også at bære frugt, for på trods af en dansepartner, der melder fra og nogle væsentlig ældre konkurrenter, får det otteårige dansetalent en flot placering til DM - til stor begejstring for resten af dansedynastiet.
Serien består af i alt tre afsnit og alle tre dele kan ses på DR TV.
