Nyheder29. oktober 2024 (opd. 30. oktober 2024)

Jeppe Søe skylder fortsat 400.000 væk til smed: - Jeg har ikke set en krone

Ifølge en jysk smedemester har Jeppe Søe ikke travlt med at få betalt sin gæld af til ham. Faktisk er smeden i tvivl om, hvorvidt han nogensinde ser sine penge igen
Jeppe Søe skylder fortsat penge til en jysk smedemester, der er i tvivl om, hvorvidt han nogensinde ser pengene.
Jeppe Søe skylder fortsat penge til en jysk smedemester, der er i tvivl om, hvorvidt han nogensinde ser pengene.
 Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Jeppe Søe hevet i fogedretten

SE og HØR kunne tirsdag afsløre, at det tidligere medlem af Folketingets Præsidium og Moderaterne, Jeppe Søe, har haft en sag i fogedretten i sommer, da han skylder mere end 65.000 kroner til bilfirmaet Uggerhøj.

Og det er en oplysning, som falder den jyske smedemester Per Nørskov for brystet.

Jeppe Søe har nemlig siden 2008 haft en ubetalt gæld på mere end 400.000 kroner til Per Nørskovs enkeltmandsvirksomhed Smede Bilen.

- Hvordan fanden kan han låne penge mere?

- Jeg troede ikke, han kunne låne penge mere. Hvis han bare går rundt og optager ny gæld, så kan der da gå længe, inden jeg ser mine penge, kan jeg fornemme, bedyrer Per Nørskov.

- Sådan en mand bør jo ikke sidde i Folketinget og være med til at styre vores land, når han så samtidig går rundt og låner en masse penge, han ikke kan betale tilbage.

- Og noget andet er, når han har knap 63.000 kroner i løn, så fatter jeg ikke, at han ikke kan afdrage lidt på den gæld. Det virker helt vildt. Hvad bruger han alle de penge på?

Jeppe Søe, der i dag er løsgænger i Folketinget, tjener hver måned 62.805 kroner i vederlag som folketingsmedlem. Derudover får han også et omkostningstillæg på 6086 kroner, som er skattefrit.

Ikke set en krone

Det var kort før Folketingsvalget i 2022, at det kom frem, at Jeppe Søe skyldte en hel del penge væk. Herunder 426.000 kroner til Smede Bilen, ligesom han også skyldte 1,8 millioner kroner til det offentlige.

Dengang talte SE og HØR med Per Nørskov, som kunne fortælle, at hans firma Smede Bilen indtil videre kun havde modtaget lidt mere end 8000 kroner efter Jeppe Søes konkursbehandling.

Dengang lød det fra Jeppe Søe, at det skyldtes, at andre kreditorer "havde været mere truende", og han lovede samtidig, at Smede Bilen ville få alle sine penge igen.

Det er dog ikke sket endnu, fortæller Per Nørskov til SE og HØR.

- Han har stadigvæk gælden til mig. Jeg har ikke fået en krone mere.

Tror ikke på det

Per Nørskov hævder, at han tilbage i 2022 modtog et opkald fra Jeppe Søes advokat, som ville høre, om han var interesseret i at slå en handel af.

En handel, som ifølge Nørskov krævede, at han var villig til at slå en stor del af det samlede beløb af. Men det ville den jyske smedemester ikke høre tale om, fortæller han:

- Den gæld pressede mig så meget tilbage i tiden, og jeg vil sgu have alle mine penge.

- Det er jo også rent principielt. Og siden jeg sagde nej til det, så har jeg ikke hørt et ord fra dem.

- Forventer du at se penge fra Jeppe Søe i den nærmeste fremtid?

- Næh. Det gør jeg sgu ikke. Jeg tror sådan set aldrig, jeg får dem.

SE og HØR har forsøgt at få en kommentar fra Jeppe Søe siden mandag eftermiddag, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

Sponsoreret indhold