Kendte2. december 2024

Anton Hjejle afslører sine karakterer: - Jeg kan føle mig virkelig dum

Skuespiller Anton Hjejle føler sig ikke som den skarpeste hjerne i venneflokken. Til gengæld har han andre talenter
Anton Hjejle har blandt andet spillet med i "Klienten" og "Nattevagten 2".
Anton Hjejle, 32, har måske ikke det mest prangende eksamensbevis. Til gengæld har han en strålende karriere som skuespiller.
 Foto: Kaspar Wenstrup

LÆS OGSÅ: Anton Hjejle lyver for venner og familie: - Jeg har været nødt til det

Det er ikke med fremskudt bryst og stor stolthed Anton Hjejle forleden læste sine karakterer fra gymnasiet højt i radioen.

For skuespilleren har måske ikke det mest prangende gennemsnit i danmarkshistorien, men det kommer sig nok af, at han mestendels tog i skole for det sociale frem for det faglige.

Det fortæller han i P1-programmet ”Hemmeligheder”, der har Sanne Cigale som kaptajn.

Overgangen fra folkeskole til gymnasiet var lidt af et chok for ”Liberty”-stjernen, som endte med at stå helt af og tilbringe mere tid i skolegården end på skolebænken.

Det smittede af på karaktererne.

I de fleste fag fik han 02 i årskarakter, som er vurderingen af hans samlede indsats hele året, mens han dumpede i mundtligt dansk med et 00.

Til gengæld er han en strålende performer og scorede et 12-tal ved den mundtlige danskeksamen, da det virkelig gjaldt. Selv om 12-taller hiver gennemsnittet op, er der stadig sår på selvtilliden.

For mens mange af hans gymnasiekammerater fortsatte ad den akademiske vej, fulgte Anton sin passion for skuespil og har derfor intet indblik i universitetsverdenen.

- Jeg er skuespiller, men jeg kan føle mig simpelt hen så mindre begavet. Jeg kan føle mig dum, afslører han.

Det er 13 år siden, han fik stukket eksamensbeviset i hånden, men karaktererne fylder stadig i ham i dag, og det var da heller ikke med god ro i maven, han valgte at dele sin hemmelighed med offentligheden, men der er en mening med det.

- Det gennemsnit der, det er skideligegyldigt, fordi se, hvor jeg er nu. Ærlig talt. Jeg har fået lov at leve af det, jeg brænder for. Jeg er skuespiller fuld tid. Det synes jeg er ret fedt, slår han fast.

Og udover en studentereksamen fik den sociale skuespiller også venner for livet i løbet af de tre år i gymnasiet. Karaktererne behøver ikke at definere resten af dit liv, lyder moralen.

Sponsoreret indhold