Kendte9 timer siden (opd. 5 timer siden)

Ole Birk Olesen kan score tocifret millionbeløb på salg af lejlighed

Folketingspolitikeren Ole Birk Olesen har sat herskabslejligheden i København til salg for det dobbelte af, hvad han selv har betalt
Ole Birk Olesen med hustruen Sif Meincke - nu sælger de lejligheden.
Ole Birk Olesen med hustruen Sif Meincke - nu sælger de lejligheden.
 Foto: Thomas Laursen

En fordobling af prisen på seks år.

Liberal Alliances folketingsmedlem Ole Birk Olesen har mulighed for at score en stor skattefri millionfortjeneste på salget af sin 285 kvm store herskabslejlighed i København.

52-årige Ole Birk Olesen købte sammen med sin 51-årige hustru Sif Meincke den enorme bolig i 2019. Dengang var prisen 10.500.000 kr.

Nu forsøger den tidligere boligminister at sælge den 117 år gamle lejlighed for mere end det dobbelte: 22 mio kr.

Hvor store summer, parret har investeret i en opgradering af lejligheden vides ikke, men alt emmer af luksus og overklasse. Der er stuk og rosetter overalt, massiv sildebensparket og snedkerkøkken.

Lejligheden ligger på 4. sal og rummer fire stuer en suite, tre værelser, to badeværelser og køkken/alrum. Der er naturligvis altan, elevator, vinkøleskab og karnap med udsigt til vandet ved Christians Brygge.

Der følger en privat parkeringsplads med i prisen.

Det er tilsyneladende tid til opbrud hos Birk Olesen, for han og hustruen satte for nylig også deres sommerhus til salg.

Sponsoreret indhold