Kendte16 timer siden

Svingdørskærlighed: Janni Ree er gået fra den ene kæreste til den anden

Der har nærmest været flyvende udskiftning af mænd fra start til nu i Janni Rees kulørte kærlighedsliv
Janni Ree har netop udgivet bogen "Evig Diva", hvor hun fortæller om hele sit kærlighedsliv fra første kæreste til nu.
Janni Ree har netop udgivet bogen "Evig Diva", hvor hun fortæller om hele sit kærlighedsliv fra første kæreste til nu.
 Foto: Søren Jul Lamberth

Det har ikke skortet på mænd i Janni Rees liv.

Siden hun i 9. klasse har hun stort set ikke været single.

Det er tydeligt, når man læser hendes bog ”Evig Diva”, som udkommer i dag, onsdag.

Her fortæller hun om sit kærlighedsliv, fra hun møder sin første kæreste, som hun i bogen kalder M til i dag, hvor hun danner par med Jeppe Stokholm.

Mændene er hver gang blevet droppet til fordel for en ny.

- Jeg var desværre nok ikke den bedste kære­ste, i hvert fald ikke til allersidst, for der mødte jeg J, indrømmer hun i andet kapitel, hvor det første romantiske overlap indtræffer.

Hun møder ham til en fredagsfest, hvor de danser sammen det meste af aftenen. Janni er solgt med det samme.

Da festen slutter, beder J hende om at vente på ham, så han kan følge hende hjem.

- Jeg svarede bare ja, og jeg tror ikke, at jeg en eneste gang tænkte på M, og at vi stadigvæk var kæ­rester. Jeg var bare helt blæst omkuld.

Han fik lov at komme med indenfor, og de to unge turtelduer lagde sig på sengen og kyssede.

- Men kun det. Der vidste jeg godt, at det var slut med M, og at jeg havde fået en ny kæreste.

Forholdet varede i to år.

Så gjorde M det forbi, fandt en ny og efterlod Janni knust.

Sat i Smørum

Men ikke ret længe, for så fandt hun sin næste kæreste, som hun omtaler som optikeren. Han var 24 og hun blot 17.

Da hun fyldte 18, flyttede hun sammen med optikeren i Smørum og levede et sat liv. Også lidt for sat.

Det opdagede hun for alvor, da hun sammen med en veninde tog på natklubben Annabels i København. Her mødte hun sin første mand, den 12 år ældre Kim Holmegaard. Lynet slog atter ned i Janni.

- Han så lige på mig, og jeg vidste slet ikke, hvad jeg skulle gøre. Jeg var helt paf. Han tog min hånd og spurgte, om jeg ikke ville med ud at danse. De spille­de ”If you don’t know me by now” af Simple Minds. Der tænkte jeg, at han skulle være faderen til mine børn, skriver hun om Kim.

Hun tog hjem til optikeren den aften uden at kunne tænke på andre end Kim. Usikker på, om han ville ringe.

Men ringe, det gjorde han. Han fyldte 30 og havde kun lyst til at fejre det med Janni.

- Jeg var fuldstændig ligeglad med optikeren, er jeg ked af at indrømme, og jeg sagde bare ja til Kims syngende dialekt. Han var nemlig fra Aarhus.

Forholdet udviklede sig dog ikke til det, Janni havde regnet med eller håbet på.

Det var en turbulent relation og pludselig meddelte Kim, at han havde giftet sig med en kvinde i New York, og at han ville bosætte sig der.

Janni fandt sammen med en ældre, unavngiven herre, men da der kom meldinger om, at Kim kom hjem fra USA, og at ægteskabet skrantede, smuttede hun straks ind på Annabel for at støde ind i ham, og den ældre kæreste var fortid.

Kim og Janni blev gift ved et stort anlagt prinsessebryllup på d’Angleterre, men ægteskabet var langt fra en dans på roser.

- Jimmy gav mig modet

Deres turbulente relation fortsatte on and off, men i 2005 stoppede den endegyldigt. Dengang mødte hun sportsjournalisten Jimmy Bøjgaard.

- Omkring samme tid mødte jeg Jimmy, en mand, der var seks år yngre end mig. Der var noget ved ham, noget let og ubekymret, som jeg havde mang­let i mit liv. Vi blev stormende forelskede, og for før­ste gang havde jeg modet til at forlade Kim for alvor, skriver hun.

Janni Christensen og Jimmy Bøjgaard18.01.2006Foto © Ulla Aue, Billed-Bladet, DK
Unge og smukke. Janni Ree, dengang Christensen, og Jimmy Bøjgaard dannede par i tre år.
 Foto: Ulla Aue

I 2008 brast kærligheden dog. Og for første gang i mange år var Janni single. Men ikke længe.

For på en af de årlige fodboldture, hun tog med på i kraft af sin rolle som Oddset-babe, mødte hun den tidligere fodboldspiller Jesper Christiansen - i bogen bare omtalt som Jes.

Han blev et tiltrængt afbræk i det mandehørmede selskab. Han var lige blevet skilt og nød ligeledes Jannis selskab.

Forholdet varede et år, og da det var forbi, fandt hun igen sammen med civilingeniøren Christian.

Tilbage til Christian

Christian ønskede sig brændende et barn og parret begyndte i fertilitetsbehandling i Spanien.

Hans sæd blev befrugtet med et donoræg, som blev placeret i Jannis livmoder. Hun ønskede virkelig ikke barnet og tror, at det var være årsagen til, at graviditeten endte med en spontan abort.

Kort tid efter aborten, hun har med egne ord fortsat hormoner i kroppen, render hun ind i rigmanden Karsten Ree til Amin Jensens jubilæumsshow.

De endte med at tilbringe natten sammen.

- Det var, som om skæbnen havde taget beslutningen for mig. Jeg havde mødt Karsten tilfældigt, men det føltes pludselig, som om vi skulle være sammen. Han var der, da jeg havde brug for ham, og det skab­te en forbindelse, jeg ikke kunne ignorere.

Janni Ree, 54, må være skuffet over afgørelsen. Der kommer ingen penge i kassen.
Janni Ree har været gift i en årrække med forretningsmanden, Karsten Ree, som hun nu ligger i skilsmisse med.
 Foto: Aller Media

Hun dannede stadig par med Christian og bad derfor Karsten tie om deres forhold, men han kom til at tale over sig til en journalist, og så var katten ude af sækken – og Christian over alle bjerge.

Jannis nuværende kæreste Jeppe Stokholm mødte han også, mens hun var afsat til anden side.

Indrømmer utroskab

Hun har tidligere fastholdt, at hun ikke på noget tidspunkt har været Karsten utro, men i bogen indrømmer hun nu, at hun var sammen med Jeppe, før hun gik fra Karsten.

Janni har tidligere fortalt, at sexlivet med Karsten ikke hørte til i den vilde afdeling. I bogen fortæller hun, at det var ikkeeksisterende.

I dag danner Janni Ree par med Jeppe Stokholm.
I dag danner Janni Ree par med Jeppe Stokholm.
 Foto: Kaspar Wenstrup

Hun følte, hun var tørret helt ud, men det ændrede sig, da hun besøgte Jeppe første gang, mens Karsten var i Jylland over flere dage.

- Og fra at have følt mig tørret ud, være gået i over­gangsalderen og midt i et liv på vej ned ad bakke oplevede jeg, at jeg blev våd, så det drev, og jeg kun­ne pludselig mærke mig selv. Og da jeg tog hjem, kunne jeg helt seriøst ikke engang stave til Ib. Jeg var så tilfredsstillet.

”Evig Diva” er blot den første i rækken af syv bøger, Janni Ree efter planen skal udgive.

Sponsoreret indhold